WIE WAS TOCH... Vincent Caspoel Bronnen en literatuur: - John Kuijpers, 'Geesken en de laf fe vrijer' in: Oer 29 (september 2018) p.10-11. - Gelders Archief, Toegang 0176, inv. nr. 322. - Regionaal Archief Zutphen: archief 0001, inv.nr. 113; archief 0403, inv. nrs. 1875, 1888 en 1889; archief 2069, inv.nr. 372. 52 Zutphen Op 7 augustus 1663 wordt 'Cent' ge doopt, zoon van Da niel Caspoel en Clara Vincent. Zijn vader is smid en heeft een voorliefde voor uurwer ken en klokken. Het is dan ook niet vreemd dat Vincent, zoals hij in latere bronnen wordt genoemd, zich bekwaamt als uurwerkmaker. In november 1689 trouwt hij in Zutphen met Maria van Ree en in res pectievelijk 1691 en 1693 wor den hun zoons Gerard en Ja cob Vincent geboren. Vincent blijkt een talentvol uurwerk maker; in 1689 vervaardigt hij in Zutphen een prachtige stoelklok. Toch blijft een echt succesvolle carrière uit. Mogelijk is dit het gevolg van de misstap van zijn jon gere broertje, Jan. In 1699 klaagt de Zutphense Gees- ken van Voort hem aan om dat hij zijn trouwbelofte niet nakomt. Jan is in Groningen getrouwd met een jongeda me, maar laat Geesken in Zut- phen zitten met twee kinde ren. Dat is niet best voor de reputatie van de familie. In 1705 lijkt het tij te keren; Vincent wordt in plaats van de overleden Berend Graes door de stad aangesteld als klokken- steller voor de Wijnhuistoren en de torens van de Laarpoort. De 43-jarige Vincent is daarmee verze kerd van een stabiel inkomen voor zijn gezin. He laas blijkt hij er ook buitenechtelijke relaties op na te houden. In 1706 bevalt Jannetien Hendriks in Borcu- lo van een dochtertje, volgens haar het onechte kind van Vin cent Caspoel uit Zutphen... Het lijkt het begin van het einde: Vincent begeeft zich volgens het stadsbestuur te veel buiten Zutphen en ver zaakt zijn plicht als klok- kensteller. In 1709 ziet het stadsbestuur van Zutphen zich genoodzaakt in te grij pen; Vincent laat de klokken achter in handen van onbe kwame personen die schade toebrengen aan de uurwer ken. Tot overmaat van ramp worden de klokken onregel matig geluid. Om erger te voorkomen, wordt de over eenkomst met Caspoel opge zegd en diens knecht in zijn plaats aangesteld. Op 23 fe bruari 1709 wordt de officiële opzeggingsbrief opgesteld en bij Vincent thuisbezorgd. Vin cent is inmiddels ook weduw naar geworden. Zijn nieuwe liefde heet Johanna Heijst en woont in Hall. Zij is waar schijnlijk ook de moeder van Daniel, het buitenechtelijke zoontje dat de Zut- phense 'horologiemaker' op 16 februari 1710 in de Hallse kerk ten doop brengt. In maart van dat jaar vinden we Vincent in Hall nog een laat ste keer in de bronnen wanneer hij van Johanna toch nog een eerlijke vrouw maakt. (Mirjam van Velzen-Barendsen) 2019 2 Het soort Achterhoekse stoelklok die Vincent Caspoel in 1698 ver vaardigde is nu zeer zeldzaam. Een stoelklok is een hangklok waarbij het uurwerk op een stoel is geplaatst. In het geval van deze klok is dit een houten plankje met daaronder vier gedraaide houten bolpootjes.

Zutphen (vanaf 1982) | 2019 | | pagina 20