Nooit weg geweest ken, enkele handschriften. Mijn vader vertelde me dat hij gevraagd had aan een R.K.-geestelijke naar de waarde van sommige boeken. Het ant woord luidde: "Voor de waarde van één boek kan een kathedraal gebouwd worden". Tijdens WO II Men maakte zich steeds meer ongerust over een eventuele roof van dit alles door de Duitsers. De klokken van de stad werden uit de diverse to rens gehaald en weggevoerd. De klokken van de Walburgkerk mochten blijven. Het waren mo numenten. Alle mensen moesten hun koper in leveren. De meesten gingen de koperen voorwer pen begraven in de tuin. Ook de kerk nam toen maatregelen. De koperen doopvont werd inge metseld. Er hing een foto aan de buitenkant zo dat je kon zien wat er in zat. En wat moest er met de kostbare boeken ge beuren? Ze moesten verdwijnen uit de Librije. De boeken werden losgemaakt, de kettingen ble ven zitten. Ik mocht mijn vader helpen ze uit de Librije te halen. In de zijbeuk naast de con sistoriekamer zaten twee deuren. Achter de eer ste deur links ging een wenteltrap naar een bo- venboekerij of bovenlibrije. Hier zat mijn vader vaak te werken. Achter de tweede deur zat een kluisdeur. In die kamer achter de kluisdeur heb ik mijn vader geholpen met het opstapelen van de kostbare boeken uit de Librije. Ik mocht er met niemand over praten. Ze zijn na de oorlog teruggebracht. Later zijn ze nog een keer van de ketting gehaald. Dat was in 1948 bij de torenbrand. Op een foto heb ik gezien dat ze weer teruggezet zijn door leerlingen van de Vakschool. Waar ze toen van daan kwamen weet ik niet. Het belangrijkste is dat ze er nog zijn. Mijn vader wist dat de collectie bijzondere boeken belangrijk was voor de wetenschap. Hij was autodidact. Hij deed aan zelfstudie Latijn. Zo kwam hij te weten wat voor soort boeken er waren. Er lag bijvoorbeeld een originele Coper- nicus. Er is aan hem in 1952 de zilveren anjer uitgereikt door prins Bernhard. Deze anjer werd uitgereikt aan mensen die zich op een bijzonde re manier hadden onderscheiden. Van die uit reiking is een foto gemaakt, die ik aan iedereen liet zien want ik was zo trots als een aap. Hij heeft een boekje geschreven over dit alles. Getiteld: Wandeling door de St. Walburgskerk. Hij bleef rondleidingen geven. In de zomer van 1965 is hij, nadat hij 's morgens even naar het kerkelijk bureau was geweest in de Lange Hofstraat, op de hoek van de Lange Hofstraat en het gemeente huis bezweken aan een hartaanval. Er was een rouwdienst. Tijdens het spelen van Voorwaarts Christen Strijders werd hij de hoofduitgang on der de toren uitgedragen. Dit was de eerste keer dat deze uitgang werd gebruikt bij een uitvaart. Hij is begraven op de Warnsveldseweg. 0 ZUTPHEN 51 z Koster Kiezebrink studerend in de Librije. Prins Bernhard speldt H.H. Kieze- De terugkeer van de boeken brink de zilveren anjer op. in de Librije na de brand in 1948. In het laatste nummer van Zutphen van 2018 stond een artikel met de vraag: Waar waren de boeken van de Librije in de oorlog? Dat is nu duidelijk. De boeken zijn toen de kerk niet uit geweest. Dat Rikie Matser de kluis als te klein aanduidde, is ook verklaarbaar. Die kluis is na de oorlog verdeeld in een ruimte voor een machine voor de vochtigheidsregeling voor de Librije en de huidige kluis; dat heeft ze zich niet gerealiseerd. In de tijd van Kiezebrink was die kluis 3 bij 4 meter. En die foto van de terugkeer moet in 1948 ge maakt zijn. Jan Frings 2019 2

Zutphen (vanaf 1982) | 2019 | | pagina 19