HÉ Spanje geen nieuwe landvoogd aan stelt neemt de Raad van State de landvoogdij tijdelijk waar. Maar kapitein Vasquez erkent dit i landelijke bestuur niet. Hij blijft geld eisen van Zutphen ondanks dat het landelijk en gewestelijk bestuur hem dit verbiedt. Wanhopig haalt het bestuur van Zutphen nu alles uit de kast om verlichting te vinden. Op 3 sep- 'u^uSEUM tember 1576 schrijft het aan de Raad van State en aan de militaire gouver neur-generaal van de Nederlan den dat er nog steeds leningen worden geëist door Vasquez. Om aan geld te komen heeft de stad nog meer goederen in onderpand moeten geven. En Vasquez blijft maar geld ei sen en kwitanties onderteke nen namens de stad. Hij staat nu ook toe dat zijn soldaten met geweld kost en inwoning opeisen bij -^S/u de bewoners. Zutphen vreest ernstig ge weld als Vasquez geen geld krijgt, hij heeft al ge dreigd om de stad in de brand te steken. Maar al de brieven ten spijt komt er geen verlichting. In tegendeel, het wordt zwaarder; op 12 september 1576 laat Vasquez een compleet nieuw vendel de stad binnen. Zutphen staat er alleen voor Op 13 september, een dag na de binnenkomst van dat vendel schrijft een wanhopige Zutp- henaar bovenstaande brief. Al de volgende dag krijgt het stadsbestuur een brief van de secre taris van de Gelderse raad, waarin hij zijn me deleven uit en aangeeft dat hij de zaak aan de stadhouder zal voorleggen. Maar dat medele ven lost niets op. De landelijke Raad van State laat Zutphen op 2 oktober koeltjes weten, dat de situatie op korte termijn niet zal veranderen en dat de overlast nog wel even zal voortduren. De Raad vindt dat de stadhouder dit maar moet oplossen. Het afschuiven van verantwoordelijk heden is begonnen. Die stadhouder schrijft na- melijk op zijn beurt dat er meer van hem verwacht wordt dan mogelijk is. Hij probeert een andere plaats voor de legers te vinden binnen het graafschap Zutphen, maar hij zegt daarvoor een bevel te moeten krijgen van diezelfde Raad van State. Zutphen staat er duidelijk alleen voor. Nog vijf lange, donkere maan den moet Zutphen wachten op ver lossing. Begin november 1576 laat Gel- re weten dat er overleg is geweest met de legerleiding en dat de vendels bin nenkort naar Brussel zullen ver trekken. Vasquez is gevangenge nomen in Groningen en wordt daar aan de tand gevoeld over zijn wangedrag in Zutphen. In februari 1577 vertrekken de soldaten eindelijk uit de stad Zutphen, maar het graaf schap krijgt er een last bij. De soldaten vertrekken namelijk he- lemaal niet naar Brussel, maar wor den elders in het graafschap Zutphen on dergebracht, waar ze voor veel overlast blijven zorgen omdat er nog altijd geen geld is. Vijf jaar brieven De brieven van 1572 tot 1577 geven ons een ver bijsterend beeld van de machteloosheid die Zut- phen ondervindt van een ongedisciplineerd en slecht betaald leger in de stad. Met een stillig gende handel en veel burgers die de stad en de regio ontvluchten wordt de wanhoop bijna voel baar als een bewoner van de stad schrijft dat: "op onse weemoedige ende droefflicke claegen nyet anders dan mehr besweernissen" volgen.6 B Literatuurlijst - Leo Adriaenssen, Staatvormend geweld. Overleven in de frontlinies in de meierij van Den Bosch, 1572 1629, Tilburg 2007. - Duncan Caldecott-Baird, Huurling in de lage landen 1572-1574, Een episode uit de Tachtigjarige Oorlog, Bussum 1977. - Ronald de Graaf, Oorlog, mijn arme schapen, Een *USEUM Geuzenpenning uit 1566; Filips II is afgebeeld met het devies: En tout fidelles a roy (in alles trouw aan de koning). Op de keerzijde zijn twee ineen geslagen handen door een bedel zak gestoken, met het vervolg van het omschrift: jusques a porter la besace (tot het dragen van de bedelnap toe). ZUTPHEN 47 2019 2

Zutphen (vanaf 1982) | 2019 | | pagina 15