te verzorgen. Dan hoeven de soldaten de burgers niet lastig te vallen. Deze brutale chantage heeft succes want twee weken later krijgt Zutphen een bedankje van de schout voor de 100 gulden die het stadsbestuur aan de soldaten heeft ge leend. Ondertussen probeert Zutphen al dat uitge leende geld terug te krijgen van de stadhouder van Gelre. Het bestuur van de stad maakt de stadhouder duidelijk dat de stad niet langer in staat is om de soldaten te onderhouden. Maar de stadhouder lijkt ook nu weer weinig te kun nen doen, getuige een brief van drie weken later, waarin Zutphen een luitenant en een vaandrig een schuldbekentenis laat schrijven voor een volgende lening. Zutphen zoekt wanhopig naar hulp Zutphen weet zo langzamerhand niet meer waar het geld vandaan moet komen. De handel ligt zo goed als stil en mensen met geld verla ten de stad. Keer op keer schrijft Zutphen aan de stadhouder van Gelre in de hoop op verlossing. Op 23 oktober 1575 krijgt Zutphen dan eindelijk antwoord. De stadhouder zegt hard bezig te zijn met het zoeken naar een oplossing. Hij raadt Zutphen wel aan om ondertussen te blijven be talen om problemen te voorkomen. Een goede raad met zo veel hongerige en gewelddadige sol daten in de buurt. Op 15 november komt er van de stadhouder eindelijk een oplossing. Het Zutphens kloos ter Ysendoorn wordt gemaand om 2.000 gul den te geven aan de soldaten. Daarvoor moet Zutphen wel goederen in onderpand geven aan het klooster. De moed zal Zutphen in de schoe nen zijn gezonken, omdat het bestuur maar al te goed beseft dat dit een zeer tijdelijke oplossing is. Naarstig gaat het op zoek naar andere men sen die hulp kunnen bieden. Op 24 november schrijft men aan Sasbout, lid van de geheime raad van Gelre. Tevergeefs, zo blijkt. Op 9 februa ri 1576 is het geld alweer op en wordt er weer een lening gevraagd. Als de landvoogd Requesens plotseling over lijdt op 4 maart 1576 worden de zaken alleen maar erger. Zolang koning Phillips II vanuit De geuzen waren de strijders die te land of te water de Spanjaarden bevochten. Op deze afbeelding is een geus afgebeeld in grijs livrei met geuzenpenning, bedelnap, zwaard, pistool en Turkse snor. De Geuzen zijn in Nederland door de eeuwen heen hét symbool voor op stand tegen overheersers geworden. Anonieme gekleurde pentekening. 46 ZUTPHEN 2019 2

Zutphen (vanaf 1982) | 2019 | | pagina 14