Alva's harde hand Alva komt met een omvangrijk leger van Spaans-, Portugees-, Italiaans-, Albanees-, Waals- en Duitssprekende militairen, die de Nederlandse gewesten behandelen als vijandig gebied. Ook schendt Alva privileges van de adel en van de gewestelijke en lokale autoriteiten, berecht re bellen op een onmenselijke manier en eist veel geld van de steden en de gewesten. Het wakkert bij veel mensen de rebellie alleen maar aan. In 1568 en in 1570 vallen rebellerende troepen on der leiding van Willem van Oranje de Nederlan den binnen om de Spanjaarden te verdrijven. Deze opstanden mislukken. Maar in april 1572 zien de watergeuzen wel kans om Vlissingen en Den Briel te bezetten, tot verbijstering van de Spaansgezinden. Bang dat de opstand zich zal uitbreiden, laat Alva op 12 mei 1572 een brief rondgaan, waarin hij bewoners verbiedt om con tact te hebben met de opstandelingen of geuzen, die in zijn ogen niet meer zijn dan piraten, zee rovers, voortvluchtigen, ongehoorzamen, ledig- gangers en boeven. Hij waarschuwt specifiek de besturen in het gewest Gelre voor aanslagen die de rebellen daar willen beramen. Bij de stad en het Kwartier van Zutphen dringt hij erop aan om alert te zijn en de omgeving dag en nacht te bewaken. Ook eist Alva geld van Zutphen voor het Spaansgezinde leger. In de stad en het Kwar tier is men al vanaf februari 1571 bezig met het innen van de geëiste 37.500 gulden voor Alva. Maar Zutphen krijgt de organisatie van die in ning maar niet rond. Er komt iedere keer wat tussen, zoals uit de brieven blijkt. De ene keer kan de inning niet plaatsvinden omdat de ont vangers moeten meewerken aan de versterking van de dijken vanwege het hoge water. Dan weer heeft Zutphen niets kunnen regelen omdat het bestuur de handen vol heeft aan de oproer in 's-Heerenbergh, waarvandaan de rebellerende Zutphen 43 9fach%ënï 'heiyen vncfancfer Stett jiflêanus uujenommen neet, De herovering van Zutphen door Don Frederik in 1572 is diverse malen verbeeld. In 1576, slechts enkele jaren na de inname ver vaardigde Frans Hogenberg deze kleurrijke gravu re. Spieghel ofte afbeeldinghe der Nederlandtsche Geschiedenissen, 1613. 2019 2

Zutphen (vanaf 1982) | 2019 | | pagina 11