Nieuwbouw postkantoor en bankgebouw in Warnsveld Herbouw van de Walburgtoren, december 1967; op de voorgrond de besneeuwde Martinetsingel en jachthaven. zijn tientallen eiken balken gebruikt met een diameter van 30 tot 40 centimeter, wat bete kent, dat hiervoor per balk één (Franse) boom nodig was. De grote koperen bol van de torenspits wordt aan de boven kant voorzien van een laagje goud van enkele microns dik. Daarop hebben weersgesteld heden geen invloed. Echter wel een zogenaamde 'mechanische' aanraking van - bijvoorbeeld - duivenpootjes, zodat ook dit goud weer een beschermlaagje nodig heeft. Het omvangrijke restaura- tiekarwei vordert goed, hoewel de winterse omstandig heden van het ogenblik het werk natuurlijk grotendeels hebben platgelegd. De restauratie van het gotische gedeelte, waar op de spits rust, wordt zoveel mogelijk volgens oude con structiemethoden uitgevoerd. Er werden dan ook heel wat pen-, gat-, en getoogde verbindingen gemaakt. Aan de hand van oude foto's worden de geledingen met originele materialen - zoals Römertuf uit Duitsland en traciet - hersteld. Ook de balustrade met de fialen, ook wel pinakels genoemd (spitsen, die als sier- stukken de steunberen bekro nen) krijgt weer z'n oorspronke lijke vorm. De onderste, dichte achtkant aan het begin van het romaanse gedeelte (rondboogtoepassin gen) wordt met leisteen bedekt. De leien worden met hand-ge smede spijkers bevestigd. De onderhelm met vier tim panen (geveldriehoeken) wordt met koper beslagen evenals de bovenhelm. Onder het koper wordt een laagje plastic aange bracht. Dit laagje moet oxidatie tussen de stalen spijkers en het koper tegengaan. Ook bevordert het de ventilatie en de afvoer van condens. Aan het kleine koperen bol letje wordt - zodra de weers- omstandigheden dat weer toelaten - gewerkt door drie koperslagers. Dit zijn vakmensen, die in ons land op de vingers van één hand zijn te tellen. De overgangen van de segmenten (naden) worden zodanig gesla gen dat de meest voorkomende westenwind er langs blaast en er - met slagregens! - niet onder kan komen. De koperbedekking wordt niet kunstmatig groen gemaakt met een zoutzuuroplossing. Men laat dit verkleuringsproces (de inwerking van lucht, waterdamp en kooldioxide) geheel aan de natuur over. 12 maart - De bouw van het nieuwe postkantoor te Warns- veld is de laatste fase ingegaan. Zoals bekend staat het gebouw op de hoek van Bevrijdingslaan en Hellenkamp. Afbraak van de boerderij van Manus Begieneman, hoek Breegraven Bonendaal in Warnsveld, om plaats te maken voor een filiaal van de Alge mene Bank Nederland. ZUTPHEN 25 2019 1

Zutphen (vanaf 1982) | 2019 | | pagina 25