Geen auto's over Eefdese sluis Spits krijgt goud op z'n bol 22 januari - Veel Eefdenaren - en ook anderen - die het omrijden moe zijn, vragen zich af waarom de Eefdese sluis nog steeds taboe is voor doorgaand (auto)verkeer. In maart a.s. is het precies twee jaar geleden, dat de Kapperallee in de rich ting Eefde een doodlopende weg werd. En het ziet er naar uit dat Rijkswaterstaat deze voor tal van belanghebbenden uitermate nare toestand laat voortbestaan totdat het tweede gemaal geheel en al voltooid is. Het gesloten verklaren van de sluis voor autoverkeer kwam destijds als een don derslag bij heldere hemel. De belanghebbenden - met name de Eefdese zakenlieden aan de oostzijde van de sluis - werden niet ingelicht. Zij stonden op een kwade morgen voor een voldon gen feit. Niet zonder moeite is een aantal belanghebbenden er in geslaagd ontheffing te krijgen van het verbod om per auto de De weg over de sluis in Eefde blijkt voor het autoverkeer vaak een fles senhals, vooral bij werkzaamheden. sluis te passeren. Maar de poten tiële klanten van De Uitrusting, van garage Kuiper, van benzine station Nijenhuis en van schilder v.d. Hagen - dat zijn de door de afsluiting meest benadeelde zaken - bezitten over het alge meen zo'n vrijbrief niet. Natuurlijk is een aantal klan ten deze zaken trouw geble ven. Maar het verloop is toch aanwijsbaar. En het ontbreken van 'gelegenheidspassanten'- bijvoorbeeld toeristen in de vakantietijd - heeft de omzet cijfers van De Uitrusting en van de beide pomphouders nadelig beïnvloed. Of er nog een derde zomer bij zal komen...? Bij het begin van de bouw van het gemaal was de passage bij de sluis inderdaad minder ge schikt voor autoverkeer. Hoewel eenrichtingsverkeer via de boch tige noodbrug - met verkeers lichtbeveiliging - meteen al tot de mogelijkheden had behoord, zo meent men in Eefde. De belanghebbenden zijn er van overtuigd, dat thans eenrich- tingsverkeer met verkeerslicht beveiliging vrijwel geen proble men meer zou geven. Immers de noodbrug is verdwenen en de enige 'barrière' in de (nu rechte) doorgang wordt nog gevormd door een enkele tientallen me ters lange flessenhals naast het in aanbouw zijnde gemaal. De breedte van deze passage - drie tot vier meter - wordt echter ruimschoots voldoende geacht voor het toelaten van eenrich tingsverkeer, bij voorbeeld met een snelheid van maximaal twin tig kilometer per uur. Van de zijde van Rijkswater staat, dienstkring Twentekanaal te Lochem, deelde men ons des gevraagd mede, dat het vrijgeven van de doorgang - maar dan met verkeerslichtbeveiliging - al eens was overwogen. Men vond het bij nader inzien echter toch "te griezelig", ook al met het oog op het grote gat, direct naast de doorgang. In dit gat moet straks - dat wil zeggen na de winter - een persleiding worden gelegd. Het ziet er niet naar uit, dat Rijkswaterstaat het aandurft om de doorgang via de sluis voor auto's vrij te geven. Zelfs niet in de vorm van eenrichtingsverkeer met verkeerslichtbeveiliging. Dit betekent dat de Eefdese gemeenschap op z'n minst nog enige maanden een 'gespleten' bestaan moet leiden. 19 februari - In de nieuwe spits van de Zutphense Walburgisto- ren is maar liefst 200 kubieke meter eikenhout verwerkt. Er ZUTPHEN 2019 1

Zutphen (vanaf 1982) | 2019 | | pagina 24