WIE WAS TOCH... Mientje van der Worp Bronnen: - RAZ, archiefnr. 0479 (Modehuis Nuy). - Bevolkingsregister Zutphen. Het jongste kind van beurtschipper Hen drik van der Worp (*1757) en de Warns- veldse Caatjen Holterman (*1767) wordt geboren in 1810 en krijgt de doopnamen Wille- mina Johanna. Haar roepnaam is Mientje. Ze trouwt op haar twintigste met de tien jaar oudere wijnkoper Theodorus Nuy uit Doesburg. Het echt paar krijgt drie kinderen, van wie Henriëtte Catha rina (*1831) de oudste is. De wijnhandel floreert, want het echtpaar koopt in 1836 het grote huis De Munt in de Ro- l detorenstraat van ba ron Van Lamsweerde voor 5000. Als Hen riëtte in 1853 trouwt met de al enkele ja ren inwonende jonge wijnhandelaar Jan Dekker, verhuizen de ouders naar het hoek huis Turfstraat-Oude Wand. Daar overlijdt Theodorus Nuy in 1856, waarna Mientje weer intrekt bij haar dochter. De wijnhandel lijkt te verlopen. Jan Dekker vinden we inmiddels terug als 'koffijhuishou- der'. Hij verlaat Zutphen in 1867. Mientje en Henriëtte zijn ondertussen een andere weg in geslagen. In 1864 kopen ze het pand Korte Hof straat 4 en beginnen daar een kledingmagazijn. In het begin is het nauwelijks meer dan een ga ren- en bandwinkeltje. Moeder en dochter wer ken keihard en weten van 'een nietsje een ietsje' te maken. Meer en meer richten ze zich op mo dieuze dameskleding. Hier komt de artistieke inslag die in de familiegenen sluimert goed van pas, - Mientjes broer Willem en diens zoon Her man ontwikkelen zich beiden tot gewaardeerde Zutphense kunstschilders. Langzamerhand beginnen zowel Mientje als Henriëtte de jaren te voelen. Ze laten de zaak over aan Henrië- ttes oudste zoon, Mientjes kleinzoon, Nicolaas Theo- door Dekker. De winkel blijft de naam Wed. Th. Nuy dragen. Moeder en dochter verhuizen naar Apeldoorn. Daar over lijdt Henriëtte (1894). Mientje keert terug naar Zutphen en ziet dat het modemagazijn groeit en bloeit. De naastgelegen panden Korte Hofstraat 6 en 8 zijn bij de winkel ge voegd. Later wordt ook nog Korte Hofstraat 2 er bij getrokken. Maar dat maakt Mientje niet meer mee. Ze overlijdt te Zutphen in 1902. Het bescheiden garen- en bandwinkeltje is uitgegroeid tot een gerenommeerde dames- en herenmodezaak met klanten tot uit de wijde omgeving. Decennialang is de winkel beeldbe palend in de Zutphense binnenstad, dominant in de Korte Hofstraat. Het is altijd een familie bedrijf gebleven. Na Mientje Nuy - van der Worp staan er nog zes opeenvolgende generaties aan het roer. Tot in 2011 Modehuis Nuy overgaat in andere handen. Na bijna 150 jaren verdwijnt de naam Nuy uit het Zutphense straatbeeld. (Rob Kammelar) Willemina Johanna (Mientje) van der Worp, omstreeks 1868. 20 ZUTPHEN 2019 1

Zutphen (vanaf 1982) | 2019 | | pagina 20