Venster op een verloren verleden Paspoortfoto's van Zutphense Joden online Hjalmar Teunissen et zijn drie langwerpige notitieboeken, eentje heeft nog zijn originele kaft, de rug is wat bescha digd. In die drie boeken zitten zo'n tweeduizend foto's uit de jaren twintig en dertig van de vori ge eeuw, ingeleverd door inwoners van Zutphen bij de aanvraag van een paspoort. Sinds oktober 2017 staan de drie boeken online op de site van het Regionaal Archief Zutphen en voor veel jood se families blijkt deze bron onschatbaar.1 "Voor het eerst kijken we in de ogen van onze (over) grootvader Salomon Polak, dank daarvoor," is een van de reacties.2 Het gaat om 71 joodse man nen, vrouwen en kinderen die later in de oorlog zijn vermoord en van wie er nog geen enkele foto bekend was bij het digitaal Joods Monument of nabestaanden, of die een aanvulling vormen op al bekende foto's. De meesten zijn vermoord in Sobibor (28) en Auschwitz (33).3 Eén zo'n foto zit in het derde notitieboek uit de periode 1929-1933. Een man, keurig in het pak en met de haren wat naar achteren gekamd, kijkt recht in de lens; hij ziet er vastberaden uit. Daar naast is een andere foto geplakt, van een kleine, tengere vrouw die lichtjes lijkt te glimlachen.4 "Het was best een schok toen die foto's opdo ken," zegt Ellen van Maagdenburg-Israël. "Maar ik ben er erg blij mee."5 Op de foto's staan Nathan Frederik ('Frits') Israël en zijn moeder Schoontje Israël-Cohen, de vader en oma van Ellen van Maagdenburg-Israël en haar broers Arnold, Ro- 14 Zutphen (1969) studeerde Oude Geschiedenis in Leiden en was journalist. Hij is schrijver van historische publicaties over Vlaardingen en omgeving. Frits Israël en zijn moeder Schoon tje Israël-Cohen. 2019 1

Zutphen (vanaf 1982) | 2019 | | pagina 14