Jselgezieht, Zutfen .-*1.Jsir"? offr"**1 ..i»™ ;r Kanonniers, bijgestaan door handlangers, plaatsten de vuurmonden op ongeveer vier meter van elkaar tot een batterij. De terug loop van de kanonnen beperkte men door ze voor een schuin oplopende helling te plaat sen. Vestingsteden Maurits en zijn opvolgers gingen ervan uit dat een lange rij vestingsteden langs waterwegen voldoende zou zijn voor de verdediging van de landsgrens. Een linie van vestingen ter veiligstelling van een heel land. Zutphen is onderdeel van die linie. Van Nieuwerschans via Bourtange, Coevorden, Zwolle, Deventer, Zutphen, Doesburg, Arnhem, Nijmegen, Gra ve, 's-Hertogenbosch, Heusden, Geertruiden- berg, Breda, Steenbergen, Bergen op Zoom tot Breskens. Eén lange rij vestingen die men frontiersteden noemde. Tussen die vestingsteden, bijvoorbeeld tussen Zutphen en Deventer of Zutphen en Doesburg, was natuurlijk wel handelsverkeer en militaire uitwisseling, maar oorlogsmateri- Het Bourgonjebastion gezien vanaf de IJssel; duide lijk is de spitse vorm van dit verdedigingswerk te zien. Ansicht ca. 1900. (Regionaal Archief Zutphen) aal verplaatsen was fysiek een gigantische ope ratie. Het meest populaire kanon tijdens en na de Tachtigjarige Oorlog was de 12-ponder. Met alle toebehoren zoals affuit, laadgereed- schap, voorwagen, stelhouten en lamoenket tingen, exclusief de munitie, woog het geheel 3.120 kg. Voor een paard in het veld rekende men 200 kg trekcapaciteit. Voor het transport van één kanon waren derhalve minimaal zes tien paarden nodig. Voor de tweeëndertig ka nonnen die Maurits meebracht naar Zutphen zouden dus 512 paarden nodig zijn geweest. Maar over water was het vervoer van zwaar materiaal een stuk eenvoudiger. De frontier- steden lagen dan ook zoveel mogelijk aan wa terwegen. Hoewel het lossen en laden zonder vaste loswal geen sinecure zal zijn geweest. Zutphen werd in 1591 in slechts vijf dagen veroverd. De Staatse overheid vond daar om versterking van de vesting noodzakelijk. Adriaen Anthoniszoon kreeg van de Raad 100 ^utphen - 2018/4

Zutphen (vanaf 1982) | 2018 | | pagina 4