Het strategisch verval van de vesting Zutphen Joop Tangerink. De nederzetting Zutphen groeide van lokale sterkte uit tot een belangrijke vestingstad. In de 17e en 18e eeuw was de vesting Zutphen van grote strategische betekenis voor de landsverdediging. Daarna werd het belang van de vesting Zutphen minder. Vooral veran deringen in de manier van oorlog voeren en de ontwikkeling van nieuwe wapens waren daar debet aan. Na de verwoesting van 882 is er een ringwal met palissades gebouwd rondom wat nu het 's Gravenhof heet. Bij aanvallen trok de woon gemeenschap zich terug in die vesting. Men verdedigde zich en wachtte tot de vijand de aftocht blies. De strategie was: vestingbehoud om na de aftocht van de vijand weer gebruik te kunnen maken van wat men als zijn leef- en jachtgebied beschouwde. Vestingbehoud dus ten behoeve van gebiedsbehoud. In andere nederzettingen en vestingen ging dat net zo. Duizend jaar lang - tot 1874 - bleef dat de militaire strategie. Het leef- en jachtgebied had toen inmiddels de omvang van heel Ne derland. Prins Maurits veroverde in 1591 Zutphen in vijf en Deventer in tien dagen. Zo makkelijk ging dat, twee steden in amper twee weken. Zo betrekkelijk was dus ook de gevechtswaar- de van deze vestingsteden. Geen wonder, als je met kanonnen uit 1591 op stadsmuren van omstreeks 1200 en 1300 schiet. Kanonnen hadden een snelle ontwikkeling doorgemaakt en de vesting Zutphen was daar niet op aange past. Daarom werden na 1600 vooral aarden stadswallen aangelegd en zo min mogelijk stenen stadsmuren. In aarden wallen is geen bres te schieten, in stenen muren wel. Trou wens, met een beter gemotiveerd garnizoen en een burgerbevolking die bereid was zich tot het uiterste te verdedigen had Zutphen de belegaars van 1591 misschien wel langer kun- nen weerstaan. Haarlem (1572/^3) en Alk maar (1573) hadden dat eerder al laten zien. Onder Prins Maurits domineerde de artille rie bij de belegering van steden. Zo dicht mo gelijk bij de stadsmuur werden bresbatterijen geïnstalleerd met het zwaarste geschut dat be schikbaar was. Het doel van zo'n batterij was het schieten van bressen in de stadsmuur.1 Het beleg van Zutphen door de troepen van Prins Maurits in mei 1591; duidelijk zijn de vurende kanonnen van een bresbatterij te zien. Uitsnede uit een kaart naar Barth. Willemsz. Dolendo, 1601. (Rijksmuseum Amsterdam) ^utphen - 2018/4 99

Zutphen (vanaf 1982) | 2018 | | pagina 3