Haven van Spieker en Elferink verdwijnt "Indien en zodra het voorstel wordt aange nomen" - schrijven B. en W. in hun brief - zullen wij u hiervan op de hoogte brengen. Wij laten u dan tevens weten op welke datum de wijziging ingaat. De nieuwe huisnummer plaatjes zullen daarna op kosten van de ge meente worden aangebracht. 31 december - Het zand- en grintbedrijf van Spieker en Elferink's Transport- en Handel maatschappij N.V. gaat per 1 mei 1969 slui ten. Haven en terreinen met opstallen zijn door het Waterschap van de Berkel aange kocht voor het bedrag van 2.487.500. Een en ander is een uitvloeisel van de maatregelen van het Berkelwaterschap om het Zutphense industrieterrein, ook bij de hoogste water standen van de IJsel, tegen wateroverlast te beschermen. Er wordt naar gestreefd op1 mei 1969 te beginnen met de aanleg van een dijk van de noordelijke punt van de Noorderha ven tot de uitmonding van het Twentekanaal in de IJsel. Het project moet dan in de zomer van 1969 zijn beslag krijgen. Over de bestemming van de gronden en opstallen van Spieker en Elferink is zeer vaak en langdurig vergaderd - aldus watergraaf ir. J. Baas - omdat moest worden nagegaan of aangrenzende bedrijven belang stelling hadden voor deze gronden en opstal len. Eén der meest belanghebbenden was wel M. Ubbens N.V. Een lastig probleem daarbij was de spoorlijn die langs Ubbens en Stur- ka (Vijverlaan) naar het terrein van de N.V. Levison loopt. Dit probleem is inmiddels op gelost. De spoorlijn langs de gebouwen van Spieker en Elferink en die in de Vijverlaan zullen worden opgeheven. Levison zal nu een nieuwe aansluiting via de Dreef krijgen, waar voor het bedrijf genoodzaakt is diverse voor- zieningen te treffen. Het Berkelwaterschap vindt dat daarvoor een redelijke tegemoetko ming in de kosten moet worden verstrekt. Door de oplossing van dit probleem kwam de weg vrij voor een redelijke herverkaveling van het terrein voor de aan Spieker en Elfrink grenzende bedrijven. Daardoor heeft Ubbens nu de mogelijkheid zijn terrein aanzienlijk uit te breiden. Het Berkelwaterschap zal de volgende voor stellen voorleggen aan het gecombineerd col lege: verkoop aan Sturka van de aan haar ter rein grenzende grond met loods; verkoop aan De haven van Spieker en Elferink omstreeks 1950. (Regionaal Archief Zutphen) Woningcentrum Eijerkamp van de meest wes telijke loods plus werkplaats; een belangrijke grondruil met de N.V. Levison en verkoop van de overige terreinen aan de gemeente Zutphen. In principe is er overeenstemming tussen het waterschap en de gemeente Zut phen over de overdracht van de overblijvende gronden. (De rubriek 'Zutphen vijftig jaar geleden' bestaat uit - veelal ingekorte - artikelen die destijds in het Zutphens Dagblad hebben gestaan.) ^utphen - 2018/4 123

Zutphen (vanaf 1982) | 2018 | | pagina 27