Willem Sneltjes Als Sneltjes in 1864 naar Zutphen komt, is hij net gepromoveerd. Zijn proefschrift behan delt een verloskundig probleem en heeft als titel Sluiting der scheede. Geen voor de hand lig gend onderwerp voor die tijd. Willem Sneltjes (*1838, Abcoude) krijgt een aanstelling als stadsgeneesheer. Samen met stadschirurgijn J. van Zelm runt hij het hospitaal en het laza ret in het Oude en Nieuwe Gasthuis (ONG). Jaar na jaar behandelt hij zijn patiënten en alles gaat zijn kalme gang. Maar in 1870 doet hij iets opzienbarends. Door het onvermoeibare ijveren van Henri Dunant - ooggetuige van het vreselijke solda tenleed tijdens de slag bij Solferino (1859) - worden overal in Europa afdelingen opgericht van het Rode Kruis. De Nederlandse afdeling gaat in 1867 van start. In Zutphen probeert men een lokale afdeling op te richten. Dan breekt in juli 1870 oorlog uit tussen Frankrijk en Pruisen. Meteen na het begin van de vij andelijkheden brengt het Nederlandse Rode Kruis voor het eerst in zijn bestaan een aantal ambulances - mobiele veldhospitalen - in ge reedheid om hulp te verlenen op de slagvel den. Willem Sneltjes meldt zich als arts-vrijwil liger. Het gemeentebestuur geeft hem verlof om naar het oorlogstoneel af te reizen. Sneltjes gaat met zijn ambulance naar Ver sailles. Een van de zalen van het paleis wordt ingericht als noodhospitaal. Aanvankelijk krijgen ze alleen zieke Franse burgers te be handelen, voornamelijk typhuslijders. Plotse ling bevindt hun hospitaal zich aan de Duitse kant van de frontlijn. De soldaten die worden binnengebracht - bijna allemaal Duitsers - hebben schotwonden of zijn gewond door sabelhouwen. Het Pruisische leger behaalt een onver wacht snelle overwinning. Begin december keert het ambulancepersoneel terug naar Ne derland. Sneltjes gaat weer gewoon aan het werk in het ONG. In 1884 wordt hij benoemd Herinneringsmedaille 1870-1871. Bron: Jascha Albracht - Eigen werk, CC BY-SA 4.0, https://com- mons.wikimedia.org/w/index.php?curid=66167767 tot lid van de Gemeentelijke Gezondheids commissie. Hij rapporteert over open riolen, stinkende afvalbergen, vochtige krotwonin gen, risico's van besmettelijke ziektes en ande re onhygiënische toestanden in Zutphen. Die functie blijft hij uitoefenen tot 1901. Over zijn ervaringen als frontarts heeft hij - voorzover bekend - geen geschreven berichten nagela ten. Wel ontvangt Willem Sneltjes, net als alle andere 265 Nederlandse ambulancevnjwilli- gers van de Frans-Pruisische oorlog, de door koning Willem III ingestelde herinneringsme daille 1870-1871 voor het verlenen van hulp aan zieke en gewonde krijgslieden in tijd van oorlog. Sneltjes overlijdt te Zutphen in 1903. (Rob Kammelar) Literatuur: - Gemeentelijke Jaarverslagen 1864 - 1901. - Het Nieuws van den Dag 26 sept.1870 (www. delpher.nl. - S.R. Hermanides, 'De chirurgische ervaringen in de Hollandsche ambulance te Versailles', in: Nederlandsch Tijdschrift voor Geneeskunde 8e jrg. (1872). ^utphen - 2018/4 117

Zutphen (vanaf 1982) | 2018 | | pagina 21