Wie was toch... Hubert van Hille Kunstschilder Van Hille (Ambon 1903 - Warnsveld 1983) woonde en werkte in Zut- phen. Naasten, zoals 'amice' Jo Spier, noe men hem Bert. Door een hersenvliesontsteking op jonge leeftijd loopt hij slecht. Vanaf 1911 woont hij bij een tante in Zutphen. In 1915 komen ook de andere gezinsleden uit Ambon over. Het gezin betrekt Deventerweg 21 (nu: Burge meester Dijckmeesterweg). Kort daarna over lijdt zijn vader. Na het gymnasium studeert Hubert rechten in Utrecht. Hij werkt drie jaar als jurist. In 1929-1930 bezoekt hij de Haag se Kunstacademie en tot 1935 herhaalt hij dit nog twee keer voor enkele maanden. Zijn adres blijft het ouderlijk huis in Zutphen. Gezaghebbend kunstkenner H.P. Bremmer adviseert hem 'van iets gewoons iets bijzon ders maken'. Huberts handicap bepaalt zijn onderwerpen: stillevens, (zelf-) portretten, zijn uitzicht op de Grote Gracht. Hij werkt langzaam. Met de kleuren van een schilde rijtje van zijn boekenkast is hij een jaar bezig. Het naturalistische, neo-impressionisme ver andert in geabstraheerd realisme. Hij maakt ook steendrukken. Hubert exposeert door heel Nederland. Bij het bombardement op Rotterdam verliest hij dertig schilderijen. Het Amsterdams Stedelijk Museum presenteert in 1970 een overzichts tentoonstelling. Van 1936-1963 motiveert hij als secretaris van de Zutphense Kunstvereniging Pictura kunstenaars en kunsthandelaren in Zutphen te exposeren. Er komt werk van o.a. de Haag se School, Toorop, Sluijters, Chagall en Picas so. Dit beïnvloedt zijn eigen schilderkunst. Hij regelt kunstcursussen door W.C. Felt- kamp, opvolger en schoonzoon van Brem- mer. Ons-kent-ons: Feltkamp schrijft een boek over hem. Hubert promoot 'minder makkelijke kunst', Zelfportret, 1935, o/d 75x61,5 cm, Rijksdienst voor Cultureel Erfgoed al weet hij dat 'een deel van het publiek de modernisten voorlopig niet apprecieert'; in 1937 toont hij enkele werken van Bart van der Leck. De pers hierover: "dat een doek als 'Schaapskop' iets met kunst te maken heeft en dat een kunstenaar zo schapen ziet Wie van moderne kunst houdt, moet in ieder geval gaan kijken." Voor een tentoonstelling van Pyke Koch en zijn omgeving schrijft hij hun contactper soon, dichter Engelman: "Of de Utrechtse schilders doortrapt genoeg zijn om hier geld te kunnen verdienen, weet ik natuurlijk niet. Ik fluister hun toe: hier zijn veel bur gerlieden met gevulde kruiken. Leer hen, o Dichter, in den beginne dit woord: Veracht den burgerman, doch ledigt zijne kruiken." In de jaren vijftig exposeert hij thuis o.a. Jan en Charley Toorop, Jan Sluyters en John Radecker. Huberts werk is aanwezig in o.a. Museum Henriette Polak, Rijksmuseum Kröller-Mül- ler en het MAS (Museum voor Achterhoekse Schilderkunst) in Vorden. (Peter Kooij) Bronnen: - Regionaal Archief Zutphen (RAZ), Archief nummer 121 Pictura. Inv.nr.5 en 8. - RAZ Bevolkingsregister Zutphen (1842-1990). - W.C.Feltkamp, De Schilder Hubert van Hille, Amsterdam, 1957. 116 X"tphen - 2018/4

Zutphen (vanaf 1982) | 2018 | | pagina 20