w tekst "De prachtige oude bijbels en 85 aan kettingen geklonken incunabelen geven aan deze kerk haar vermaard- "De beroemde middeleeuwse "librije" in de Grote Kerk." (met foto) "om zijn Librye een kostbare middeleeuwse bibliotheek, het mooiste voorbeeld van zulk een bibliotheek," "Hier heeft èlke lessenaar, èlk boek, èlke vloertegel z'n geschiedenis"[...] "Natuurlijk ligt al dit monnikenwerk aan kettingen," de oude librije op wier lectrijnen de antieke boeken gekluisterd liggen." lectrijnen, die nu helaas kaal zijn, omdat de niet te vervangen boeken en handschriften op een veiliger plaats zijn weggeborgen." "Want in de beroemde librije van deze kerk ligt het boek, waarin Emma en Wilhelmina eens hun handteekening zetten. Het ligt daar als eenig boek, opengeslagen op die ééne pagina ter aanbidding en bewondering door de stomme kudden, die hier door den koster tegen betaling van 25 cent worden rondgeleid." "zooals we dat in de Librije te Zutphen nog kunnen zien, aan een ketting lagen." "kloosterbibliotheek uit de Middeleeuwen "die 's zomers veel vacantiegangers trekt" "de oude handschriften aan zware kettingen" (met foto) "De oudste en kostbaarste handschriften zijn echter thans door tijdsomstandigheden in een kluis opgeborgen." (met foto) "Men ziet er op de achttien eikenhouten lectrijnen of lessenaars de oude boeken die naar middeleeuwse ge woonte met IJzeren kettingen aan een stang boven de lessenaars zijn verbonden." boeken"[.] "zoo oud als de drukkunst hier te lande". "Nu zijn ze tóch verdwenen, dat is echter slechts voor de duur van den oorlog." (met foto van lege lectrijnen) "Uiteraard was er, met het oog op oorlogsgevaar, heel wat bezienswaardigs zoowel in de kerk als in het museum onder de Wijnhuistoren in veiligheid gebracht." "bijtijds in veiligheid gebracht," Commentaar over de boeken in de Librije 1940-1944 (Delpher) weet, wat gewoon is, schrijft niemand op. Zo wordt geschiedenis vaak het proberen te ach terhalen wat indertijd iedereen wist. Literatuur - De Librije, een unieke bibliotheek, Zutphen 2002. - Kuile, E.H. ter, De drie oude kerken van Zutfen, Maastricht 1942. - Leerintveld, Ad, 'Vondsten, accenten, nuance ringen en aanvullingen', in: Librije: mededelin genblad Stichting Librije Walburgskerk, Zutphen 2006, pp. 6-9. - Regionaal Archief Zutphen, Inventaris van het archief van de Kerkvoogdij van de Hervormde Ge meente te Zutphen (1059-1979), nummer toegang 0062, inventarisnrs. 14, 68, 70, 1433. - Renting, A.D. J.T.C. Renting-Kuipers, Cata logus van de Librije in de St. Walburgiskerk te Zut phen, Groningen, 2008. (in de tekst aangeduid met CLZ). Noten 1. Op 2 juni 2018 nam ze afscheid als koster. 2. Renting Renting-Kuipers, p. 38. 3. Leerintveld, p. VI. 4. Met dank aan Jeanette Weisbeek voor de tip. 5. Minuten zijn, in dit verband, kopieën, samen vattingen of aantekeningen van uitgaande stukken. 6. Ter Kuile 1942, p.35. 7. NL-ZuRAZ, Kerkvoogdij Hervormde Gemeen te te Zutphen, 0062, inv.nr. 1433. ^utphen - 2018/4 115

Zutphen (vanaf 1982) | 2018 | | pagina 19