t. 5o,- toe te kennen voor het registreeren der bibliotheek." Er was dus op z'n minst een lijst. De brief van Ter Kuile ligt in de map van de ingekomen stukken (inv.nr. 68). Daarin staat dat hij zich voorstelt 16 april "over te komen om de Zutfense kerken, die ik sinds jaren ken, nog eens terdege te bestudeeren". Dat boekje is er gekomen onder de titel 'De drie oude kerken van Zutfen', en er is iets merk waardigs mee. Als Ter Kuile heeft beschreven wat hij 16 april 1942 heeft gezien is dat het volgende: "De boeken, handschriften, wie- gedrukken en werken uit latere eeuwen, zijn met ringen bevestigd aan ijzeren staven die over de lezenaars heen loopen." Er is ook een foto van de 'Librie inwendig' in het boekje opgenomen.6 Daarop is welgeteld één boek te zien. Er lijkt een papier naast te liggen. Het is een gerasterde foto; vergroten levert geen nadere informatie. De Librije is leeg! Het boekje van Ter Kuile verscheen in 1942. Hoe kan dat? Het zou kunnen dat 16 april 1942 de zaak nog intact was, en dat de foto later is ge maakt. En dat die er zonder enig overleg met de auteur in is gezet; zulke dingen gebeuren. Maar in de tweede druk, in 1944 uitgegeven door een andere uitgever, staat het nog pre cies zo. Wat ook de gang van zaken is geweest, het is vreemd dat ook in de tweede druk de tekst anders is dan het toelichtende plaatje erbij. Wat is zo'n bron dan waard? Intussen is één ding duidelijk: de boeken zijn weg geweest. In de notulen staan vanaf 1942 verschillende keren aantekeningen over de verminderde opbrengsten voor de koster en manieren om dat te compenseren. Dat moet wel liggen aan het afgenomen bezoek aan de Librije. En in december 1942 laat de rentmeester weten dat het gemeentebestuur geïnformeerd heeft naar de mogelijkheid om de bevolkingsregisters in de 'Lybrye' op te bergen. "Een verzoek daartoe zal worden afgewacht." De lege Librije in 1942. (Foto uit Ter Kuile) Oorlogskranten Ook in de oorlog waren er kranten en versche nen er boeken. In die vijf jaar zal vast wel wat over de Librije in Zutphen geschreven zijn, al was daar helaas niets van te vinden in het Re gionaal Archief Zutphen. Tegenwoordig is er de mogelijkheid om digitaal in oude kranten te zoeken, dankzij Delpher (www.delpher.nl). Dat is een faciliteit, ontwikkeld door de Koninklijke Bibliotheek. Alsje daar uitsluitsel vindt, scheelt dat veel verder gezoek. Er blijken 15 treffers te zijn voor 'onze' Librije tussen 5 mei 1940 en 15 augustus 1945. Ze zijn opgenomen in de tabel op pagina 114-115. In Het Vaderland: staat- en letterkundig nieuwsblad van 9 mei 1942 is voor het eerst sprake van een veiliger plaats. Dus wat dat betreft zou het kunnen dat Kiezebrink tus sen 16 april en begin mei boeken in veiligheid heeft gebracht. Maar om welke reden hebben de kerkvoogden het al op 6 september 1940 het opportuun geacht hun koster de titel con servator te verlenen? In Storm: blad der Nederlandsche SS van 31 augustus 1942 staat een recensie van een tentoonstelling, die gehouden is in een kapel van de Walburgskerk te Zutphen. Dat de recensent de tentoonstelling slecht vindt, de plaats ervan bedenkelijk, en daar erg veel woorden voor nodig heeft, is voor ons van geen belang. Interessant is het volgende: "Want in de beroemde librije van deze kerk ligt het boek, waarin Emma en Wilhelmina eens hun handteekening zetten. Het ligt daar ^utphen - 2018/4 113

Zutphen (vanaf 1982) | 2018 | | pagina 17