Een gietijzeren rolslot, om precies te zijn een: diffe- rentiaallooprol, gezien vanaf de onderkant. Aan de linkerkant ontbreekt een stuk, het zag er uit zoals aan de rechterkant. Het wiel, eigenlijk een schijf zoals we dat aantreffen in een katrol, kan door de sleuf een baan afleggen van acht cm. Volgens de vele mededelingen op de kast is deze gemaakt volgens een patent van 24 juli 1868. (Foto auteur) omhulsel aflegden, maar draaiden in een ste vige stalen kast. Staal is beter bestand tegen slijtage. Als het nodig is om een deur tijdelijk te ver wijderen, bijvoorbeeld bij schilderwerk, dan is er een slimmigheidje bedacht waardoor de deur gemakkelijk kan worden weggenomen uit de opening. Kijken we omhoog in de gleuf waarin de deur aan de bovenkant heen en weer be weegt, dan zien we in het midden een ijzeren stopstuk waar de deuren tegen aan lopen als de opening wordt afgesloten (zie afb.). Bei de deuren zitten dan nog voor een klein ge deelte in de kast waar ze in kunnen worden geschoven. Dat stopstuk is geschroefd op een demon tabele plank die iets groter is dan de breedte van een deur. De twee naden van die plank moeten te zien zijn, maar meestal zijn die dichtgeschilderd. Wat ook te zien moet zijn, maar vaak is verdwenen onder veel lagen verf, zijn twee schroeven die de plank op zijn plaats houden. Wanneer die twee schroeven worden losgedraaid kan de plank met het stopstuk worden verwijderd. Wat overblijft is een ruimte van ongeveer twee cm diep. De te verwijderen deur kan nu onbelemmerd onder die ontstane opening worden gescho- De gleuf waarin de deuren glijden aan de boven kant. Tussen de zwarte lijntjes zit een losse plank, die vastgeschroefd is op de plaatsen die met zwarte stippen zijn aangegeven. Op de plank zelf zit het ijzeren stopstuk. Rechts één van de schuifdeuren. (Foto auteur) vfeugelslot harpoenslot Links een harpoen- en rechts een vleugelslot (teke ning uit: Jellema, Meischke en Muller, Bouwkunde I, Delft 1948) ven. Vervolgens wordt hij dan omhoog getild en kan de deur zijdelings uit de rails worden gelicht. Deur op slot Als de schuifdeuren worden gesloten kunnen ze worden vergrendeld met een zogenaamd harpoenslot, of een vleugelslot (zie afb.). Ook weer zo'n slim bedacht dingetje dat je alleen in schuifdeuren aantreft. Bij het om draaien van de sleutel draait een pal, bij het vleugelslot twee, naar buiten die zodoende in de opening van de tegenoverliggende deur haakt. Schuifdeuren zijn het waard om goed be waard te worden. Niet alleen om de genoem de bijzonderheden, maar ook omdat ze vaak zijn voorzien van glas in lood, of prachtig be werkte panelen. 110 ^utphen - 2018/4

Zutphen (vanaf 1982) | 2018 | | pagina 14