Schuifdeuren Constant Willems Iedereen heeft vast wel eens schuifdeuren gezien. Ze werden in voorgaande eeuwen vooral gemaakt om grote ruimten op te delen in kleinere vertrekken. In woonhuizen dienden ze vaak als afscheiding tussen de woon kamer en een werkvertrek waar de heer des huizes ongestoord kon werken of zakenrelaties kon ontvangen. Iedere functie is denkbaar. Ook konden de zo ontstane kleinere vertrekken beter verwarmd worden; dat was belangrijk in de tijd dat er nog geen centrale verwarming bestond. Tot ver in de jaren vijftig van de vorige eeuw werden ze nog aangebracht in nieuw gebouw de woningen. Later werden de woonkamers veel kleiner en om die dan nog op te delen in twee kleinere vertrekken vond menigeen te onpraktisch en werden ze massaal verwijderd. In veel oudere huizen zijn ze, omdat de woonkamers veel groter waren, nog blijven zitten. Niet iedereen zal zich realiseren hoe ver nuftig deze deuren zijn gemaakt. Rails en rolslot De deuren bewegen zich over op de vloer lig gende rails. Daarvoor zitten er onder in de deuren in uitgespaarde ruimten zogenaamde rolsloten, twee per deur. (zie afb.) Zo'n rolslot bestaat in de oorspronkelijke uitvoering uit een gietijzeren omhulsel waar- (foto auteur) in een wiel draait, dat zich voortbeweegt over de rails. Dat wiel legt binnen het omhulsel een korte weg af. De as van het wiel steekt in horizonta le sleuven van ongeveer 8 centimeter lengte. De as draait dus niet in een gat zoals bijvoor beeld bij een spoorwagon. Deze constructie was bedacht om de slijtage tegen te gaan bij het heen en weer bewegen van de deur. Door dat die as zelf niet op de zelfde plek bleef in het omhulsel, kon de stalen as niet in het giet ijzer slijten. Hierdoor werd bereikt dat de deur met zijn rolsloten een lange levensduur kreeg. In het begin van de vorige eeuw werden die gietijzeren rolsloten niet zo veel meer toege past en kwamen er wielen die geen weg in een ^utphen - 2018/4 109

Zutphen (vanaf 1982) | 2018 | | pagina 13