1770 Carle Meer vragen dan antwoorden door platte-bandes (randen om een parterre, als een langwerpig bloembed tussen haagjes). Vier van deze delen omringen op hun beurt een cirkelvormige parterre met een centrale invulling. Aan de andere zijde van het huis is het voorplein met een tweetal bouwhuizen, waarbij de ruimte tussen beide bouwhuizen van het huis af vernauwd. In werkelijkheid, want de bouwhuizen bestaan nog steeds, is het andersom. Van het huis af verbreedt de ruimte zich. Het kadastraal minuutplan uit 1817 laat dit eveneens zien. Het westelijke bouwhuis is voor de paarden en 'carossen' en het oostelijke ten behoeve van de 'economie' (opslag van werktuigen, zaai- en pootgoed, oogst e.d.). Achter het laatste bouwhuis is nog een 's[e]cond jardin' met erin een langwerpi ge 'vivre ou estang'. Deze tuin lijkt omringd door een haag en bestaat uit vier niet verder gedetailleerde delen. Rond het geheel loopt een laan met aan de zuid- en noordzijde twee en aan de west- en oostzijde vier rijen laanbo men. De zuidelijke en een deel van de oos telijke laan maken onderdeel uit van de weg van het dorp Baak naar 'Hac[k]fort'. Weste lijk eindigt de laan bij de 'Maison du jardi- nier' (tuinmanswoning), met noordelijk 'une pomareiije' (appelboomgaard). De tuin kent een invulling in de geometrische stijl (bij het publiek bekend als Franse stijl). Deze stijl is in 1770 in de nadagen van haar mode, de land schapsstijl dient zich dan al voorzichtig aan (ook bekend als Engelse landschapsstijl). In de cartouche van de gevonden kaart of vogelvlucht valt te lezen: Representation de la maison de Baak (voorstel ling van Huis te Baak) Selon l'ordre perspective militaire (volgens mili tair perspectief (lees: in vogelvlucht) A. ecuries et remises pour les carosses (stallen en ruimtes voor de koetsen) B. un second pour l'economie (een tweede [schuur] voor de bedrijfsvoering) C. second jardin (tweede tuin) D. Vivre ou estang (visvijver of vijver) Fait par Carle (gemaakt door Carle) De kaart van Huis te Baak staat in het Lan- desarchiv Nordrhein-Westfalen geregistreerd met 'Carle Grafschaft Rietberg'. In dezelfde periode heeft een Leutnant Carle ook een kaart van de stad Rietberg en omgeving ge maakt met daarop slot Rietberg en zijn tuinen (hemelsbreed 150 km ten oosten van Baak).5 Betreffende Carle (of Carlé) was ook ingeni eur en halverwege de achttiende eeuw 'Kom- mandant der Rietberger SchloBgarnison'.6 Verder vervaardigde ene Leutnant Ingenieur I.G. Carle een kaart van het naburige Diested- de en omgeving met slot Crassenstein en zijn tuinen.78 Periode en tekenwijze van de drie kaarten sluiten goed op elkaar aan. De Carle van de kaart van Huis te Baak zal vermoede lijk deze Johann Gottfried Carle zijn. Verdere gegevens over Carle zijn (nog) niet bekend. Dit artikel is enkel bedoeld om de gevonden vogelvlucht te presenteren. Maar de kaart roept direct ook allerlei vragen op. Waarom Huis te Baak in 1770 in kaart is gebracht, is er een van. Een sluitend antwoord is er nog niet, maar het jaar 1770 valt in de periode dat Joannes Everardus Canisius van der Hey- den (1728-1804) eigenaar was. Ook hij liet in ieder geval aan het gebouw veranderingen doorvoeren, in of net voor 1767.9 Mogelijk was dat reden om gebouw en tuinen in vo gelvlucht vast te leggen. Als de maker Johann Gottfried Carle is, volgt vanzelfsprekend di rect de vraag waarom een vermoedelijk mili tair ingenieur uit de Graafschap Rietberg in Baak werkzaam was. Heeft Zutphen als gar nizoensstad hierin een rol gehad? En als het een andere Carle is, wie is hij dan? En tot slot, ^utphen - 2018/4 107

Zutphen (vanaf 1982) | 2018 | | pagina 11