Directrices 72 Zu tphen - 2018/3 nissenkring nagevraagd wie bereid was een jaarlijks bedrag te doneren. De lijst die daar van is opgesteld telt 55 namen. In totaal kon men rekenen op 215. Die financiële basis vonden de dames blijkbaar solide genoeg, want vervolgens begonnen ze voortvarend met de uitvoering van hun plannen.4 De eerste vergadering vond plaats op 8 mei 1857. Aanwezig waren acht dames. Het voor touw namen mevrouw Ardesch van Hamel, mevrouw Wijnaendts - ten Cate (echtgenote van dominee Wijnaendts), mevrouw Gesel schap (echtgenote van de rijks- en gemeente ontvanger) en mevrouw Stemberg-Hoffmann (echtgenote van dominee Stemberg). De ver gadering vond plaats ten huize van mevrouw Wijnaendts. De twee volwassen dochters des huizes, Maria en Jansje, waren eveneens aan wezig. Mevrouw Geselschap had haar dochter Elise meegebracht en mevrouw Stemberg haar dochter Aryna. Met haar achten vorm den ze het eerste bestuur van de damesver eniging en ze benoemden zichzelf ook alle acht alvast tot directrice van de bewaarschool. Als presidente werd gekozen - hoe kon het an ders? - mevrouw Ardesch van Hamel. Na de inwijdingsplechtigheid in de kerk van Warns- veld op zondag 11 oktober 1857, ging de school de daaropvolgende maandag officieel van start. Het bestuurlijke toezicht werd door de dames wel heel concreet ingevuld. Dagelijks bezocht een van de directrices de school om te contro leren of alles in goede orde verliep. Deze taak was met name toebedeeld aan de jongedames in het bestuur, die om beurten een week lang 'dienst' hadden. Wat de onderwijzeres daar van vond zeggen de notulen niet. Opengevallen plaatsen in het schoolbe stuur werden steeds uit de kring van dorpsno tabelen aangevuld. Dat ging uiteraard geheel over de hoofden van de ouders heen. Liefda digheid kent eenrichtingsverkeer. Het is veel zeggend dat slechts vier van de 42 directrices (en twee mannelijke bestuurders) die in de periode 1857-1891 aantraden, kinderen in de bewaarschoolleeftijd hadden tijdens hun bestuursperiode. Of de dames Kroll, Steen- meijer, Fortuyn en Van Eck daadwerkelijk hun kinderen op de bewaarschool hebben gedaan, weten we helaas niet. Ook tegen- Carolina Wijnaendts - ten Cate (midden) en haar dochters Maria (links) en Jansje, die alle drie deel uitmaakten van het allereerste schoolbestuur. (RKD - Nederlands Instituut voor Kunstgeschiedenis, Den Haag)

Zutphen (vanaf 1982) | 2018 | | pagina 8