"...voor onze boerenkindertjes" De beginjaren van de Warnsveldse bewaarschool 1857-1890 Rob Kammelar Enige tijd geleden bezorgde Jan Rossel - verzamelaar en kenner van oude Warnsveldse foto's - mij een pak vergeelde paperassen, dat al geruime tijd in zijn bezit was. Deze documenten, waarbij ook oude foto's zaten, had hij ooit gekregen van een kennis die het hele pak op zijn beurt van de oud-papier-ophaler had gered. Jan Rossel besteedde in eer ste instantie alleen aandacht aan de foto's en borg de papieren op. Bij nader inzien bleek het te gaan om originele stukken van de oprichting en beginjaren van de Warnsveldse bewaarschool. De notulen van de bestuursvergaderingen weerspiegelen het reilen en zeilen van de school, maar geven ook interessante inkijkjes in de Warnsveldse gemeen schap van de tweede helft van de 19e eeuw. 1 In 1856 constateerde Rebecca van Hamel de With, echtgenote van burgemeester Hendrik Joan Ardesch van Hamel, dat de in Warnsveld gepraktiseerde philantropie haar doel voorbij schoot. De bijeengebrachte liefdadigheids gelden kwamen dikwijls buiten de gemeente grenzen terecht en dat zinde de welgestelde gevers allerminst. Dat moest anders. Dames uit de gegoede stand zochten daarom naar een andere manier van liefdadigheid bedrij ven die uitsluitend de inwoners van Warns- veld ten goede zou komen. Ze vatten het plan op om een bewaarschool (kleuterschool) te beginnen. Bewaarscholen Er zijn geen aanwijzingen dat de Dames-Ver- eeniging tot oprigting en instandhouding eener bewaarschool de plaatselijke behoefte aan zo'n school serieus heeft onderzocht. Waarom dan een bewaarschool? Het beste antwoord daarop is: 'het zat in de lucht'. Overal in ons land ontstonden rond het midden van de ige eeuw bewaarscholen. De eerste was in Zwol le (1828). Vooral bij de arbeidende stand ontstond steeds meer behoefte hun jonge kinderen ergens te kunnen 'stallen'. Maar er waren ook bewaarscholen voor arme kin deren en zelfs voor kinderen van gegoede ouders. En natuurlijk waren er protestantse en rooms-katholieke bewaarscholen. In 1870 telde ons land al 78 openbare en 57g bijzon dere bewaarscholen en die aantallen liepen snel op.2 Zutphen had in i86g drie bewaar scholen: de stadsbewaarschool (Paardenwal) met 218 kinderen, de bewaarschool voor gegoeden (Waterstraat) met 73 kinderen en de rooms-katholieke bewaarschool (Teng- nagelshoek) met 233 kinderen.3 Het aantal bewaarschoolkinderen bedroeg daarmee 3,4% van de bevolking. Op de Warnsveldse bewaarschool is het aantal kinderen steeds rond de 30 blijven schommelen, slechts 1,4% van de Warnsveldse bevolking. Uiteraard was de 'vraag' in Warnsveld in absolute zin veel kleiner dan in Zutphen, maar bleef dus ook in relatieve zin achter. Maar dat wisten de dames niet toen ze aan hun project begonnen. Wel beseften ze dat geregelde inkomsten onontbeerlijk waren om zo'n school in stand te kunnen houden. Dus hadden ze alvast in hun familie- en ken- ^utphen - 2018/3 71

Zutphen (vanaf 1982) | 2018 | | pagina 7