7° Zu tphen - 2018/3 Geneeskunde CLZ nr. Auteur,Titel Publicatie jaar Eerst genoemd bij Opmer kingen 313 Dioscorides, De Medica Materia 1532 Cantzen Handschrift 360 Fabricius Hildanus, Opera 1646 Sluyter 496 La Frambosière, Oeuvres 1624 Sluyter 544 A.Lonicer, Kreuterbuch 1573 Sluyter Na Sluyter 623 Paracelsus,Wund und Artzney Buch 1571 Sluyter 640 Pharmacopeia Augustana 1646 Sluyter Na Sluyter het onderwerp zal duidelijk zijn. Het geheel is in 1567 door Simon van Voorthuysen aan de Librije geschonken en getuigt niet van een beperkte visie. Een ander gebied, waarvoor misschien de belangstelling in de i8e eeuw zou kunnen groeien, is de Geneeskunde. Zien we daar een toename? Laten we eens kijken. Van de zes werken zijn er drie onmiskenbaar van voor Sluyters tijd, weer de helft. Zo be schouwd is de belangstelling voor andere zaken dan theologie, rechten en dergelijke weinig tot niet veranderd. De aanlokkelijke Librije Dat de aanschaf van De Revolutionibus te ma ken had met de Verlichting is moeilijk te sta ven. De aard van de aanschaffingen vertoont geen piek in onderwerpen op dat gebied. Het boek van Copernicus was van 1543, de Librije bestond nog niet. De Speculum naturale van Bellovacensis (clz 791) is waarschijnlijk het complementeren van een verzameling toen de gelegenheid zich voordeed. Was De Revo lutionibus indertijd ook zo'n buitenkansje? Uit talloze bronnen (zie Wikipedia en vooral de daar opgegeven bronnen) is duidelijk dat rond 1570 dat boek geen echt probleem was. We weten voorlopig niet waarom het boek van Copernicus niet meteen in de Librije kwam. Wel kunnen we constateren dat in het be gin van de 18e eeuw de Librije veel boeken bevatte over onderwerpen die in die tijd in de belangstelling stonden, waarbij Descartes (Meditationes) niet eens hierboven genoemd is. Zou de aantrekkelijkheid van deze grootse bibliotheek een rol gespeeld hebben bij Mar tinets komst naar Zutphen? Daarin kan de aanschaf van dit boek goed passen. We zou den het graag geloven, maar het is niet ge noteerd. Wat we wel weten is dat ergens, aan het eind van de 17% begin van de 18e eeuw een erg oud boek werd gekocht. Dat - en dat fenomeen - is zo befaamd dat ooit een Ameri kaanse universiteit hun, toch wat mottige, ex emplaar probeerde te ruilen voor het 'onze'. De briefwisseling daarover is, merkwaardig genoeg, te vinden in het archief van het Wijn huisfonds, archiefnummer 0247, inventaris nummer 1007. Literatuur - A.D. Renting, J.T.C. Renting-Kuijpers, Catalogus van de Librije in de St. Walburgiskerk te Zutphen, Groningen 2008. Noten 1. Een cultureel-filosofische, anti-dogmatische pe riode, waarin het zelfstandig denken, maar ook de natuur van grote betekenis werd geacht. 2. Met dank aan A. Leerintveld voor zijn aanwij zingen en kritische opmerkingen.

Zutphen (vanaf 1982) | 2018 | | pagina 6