brede belangstelling. Dat hij vooral bekend is door die Katechismus der Natuur wijst daar al op. In die tijd zag men de wonderen der natuur graag als evenzoveel bewijzen dat God bestond. Zijn er bij Sluyter misschien meer aanwijzingen te vinden van een toegenomen belangstelling voor de buitenwereld? De samenstellers van de CLZ hebben een Register op onderwerp opgenomen. Behalve gebieden als Theologie, Rechtsgeleerdheid, Geschiedenis, Letterkunde en Wijsbegeerte, was er een soort restgroep. Die is Algemeen en overige wetenschappen genoemd. Laten we daar maar eens gaan kijken. In die rubriek staan elf titels, zie onderstaande tabel. Van de elf werken zijn er drie die er in Sluy- ters tijd nog niet waren. Er zijn dus acht boe ken die een nadere beschouwing verdienen. Het handschrift en de andere al door Cant- zen beschreven boeken zijn, evenmin als de door Slindewater geziene boeken, in Sluyters tijd in de Librije gekomen. Zo blijven er vier over, die voldoen aan de gestelde veronder stelling, de helft. Deze tabel leert ons overi gens ook dat we de breedheid van interesse van Herman Berner en Conrad Slindewater niet moeten onderschatten. De Natuurlijke historie van Plinius (de Oudere) was er, even als een werk van Johannes de Sacrobosco, volgens Wikipedia een astronomisch boek. Over Sacrobosco moet wel een aantekening gemaakt worden.2 Dat werk is samengebon den - dat was toen niet ongebruikelijk - met twee andere werken. Het ene is Saxonis door Albert Krantz en het behandelt Duitse geschiedenis. Het andere heet Rerum Mosco- vitarum, door Sigmund von Herberstein en Algemeen en overige wetenschappen CLZ nr. Auteur,Titel (kort) Publicatie jaar Eerst genoemd bij Opmer kingen 2 B. Angelicus, De proprietatibus 15e eeuw Cantzen Handschrift 81 L. Beyerlinck, Magnum theatrum vitae humanae 1666 Sluyter 132 W.J. Blaeu, Zeespiegel 1623 Sluyter 210 n.v.t. 1729 Van Wullen Na Sluyter 225 N. Copernicus, De Revolutionibus 1543 Sluyter 421 n.v.t. 1733 Van Wullen Na Sluyter 574 Martinet, Katechimus (n.v.t.) 1809 Na Sluyter 649 Plinius major, Naturalis historiae 1524 Cantzen Provenance: vt Arnoldus Slintwater 79 681 J. de Sacrobosco, Textus de sphaera 1521 Cantzen Provenance: vt. Arnt Slintwater 79 789 V. Bellovacensis, Speculum historiale 1494 Sluyter Provenance: vt. Arnt Slinde- water 78 791 V. Bellovacensis, Speculum naturale 1494 Sluyter Zutphen - 2018/3 69

Zutphen (vanaf 1982) | 2018 | | pagina 5