Wanneer kwam Copernicus in Zutphen? Jan Frings De Catalogus Martinet Nicolaus Copernicus (1473-1543) is nooit in Zutphen geweest, maar zijn beroemde boek is er wel: De revolutionibus orbium coelestium, over de omwentelingen der hemellichamen. Wat kan de reden geweest zijn om dat boek aan te schaffen? Wanneer zou dat geweest kunnen zijn? Als we in de Catalogus Librije Zutphen (clz), kijken bij Copernicus, vinden we heel wat gegevens, zoals dat op het titelblad sporen te zien zijn van een stempel. Deze clz is niet de eerste catalogus. De eerste is van Henrick Cantzen (1566-1570); de Librije is in 1564 opengesteld. Maar dit boek staat pas vermeld in de catalogus van Huybert Sluyter en die moet gemaakt zijn tussen 1732 en 1735, in de i8e eeuw. Dat is bijna 200 jaar na de publica tie. Is het boek toen in de Librije gekomen? Dat is niet vanzelfsprekend. In de clz, waar alle hier genoemde feiten aan ontleend zijn, is een hoofdstuk over de geschiedenis van de Librije opgenomen. Die geschiedenis is inge wikkeld. Het best kun je daarom naar de prove nance van, in dit geval, Copernicus kijken. De provenance is een onderdeel van de boekbe schrijving; daar staat wat bekend is over het verleden van dat boek. De provenance bij Co pernicus luidt: op titelblad sporen van stem pel 'Bibliotheek der Gemeente Zutphen'. Bij andere boeken, die door Sluyter als eerste zijn vermeld, staat wel eens als provenance 'Bevat aantekeningen van Bernard Bouwhuys', of een verwijzing naar Arnoldus (ook wel Arnold of Arnt genoemd) Slindewater. Van Bouwhuys is bekend dat hij in 1534 is ingeschreven aan de universiteit van Leuven en dat zijn boeken in 1602 in de Librije zijn geplaatst. Van Slin- dewater is niet veel bekend; het kunnen er twee geweest zijn, maar dat speelde in ieder geval voor 1614, ruim voor de 18e eeuw. Als je zo'n aantekening bij een boek vindt, weet je dat zo'n boek in Sluyters tijd er al ruim 100 jaar was. Het stempel 'Bibliotheek der Ge meente Zutphen' is het gevolg van een actie van stadsarchivaris Reinier Willem Tadama in 1858, lang na de tijd van Sluyter. Tadama zag met lede ogen de toenmalige verslonzing van de Librije aan. Om daar wat aan te doen heeft hij de zijns inziens meest belangwekkende boeken naar het stadsarchief overgebracht. In 1899 kwamen ze terug. De provenance bij Copernicus is een aanwijzing dat het boek heel goed verworven kan zijn in de tijd van Sluyter. Al is er de wel zeer theoretische mo gelijkheid dat Sluyter het boek aantrof bij zijn aantreden, waarschijnlijk is het niet. Vergissen is menselijk, maar dit boek zie je niet gemak kelijk over het hoofd. Wie aan de 18e eeuw denkt, denkt al gauw aan de Verlichting.1 Wie aan Zutphen in de 18e eeuw denkt, denkt al gauw aan Jan Floris Martinet. Martinet was predikant te Zutphen van 1775 tot zijn dood in 1795. Hij is nu voor al bekend door zijn Katechismus der Natuur. Hij heeft veel meer geschreven; dat is makke lijk op het internet te vinden. Zijn Katechis- mus staat in de Librije; het is daar wel het eni ge boek van Martinet, een dominee met een ^utphen - 2018/3 67

Zutphen (vanaf 1982) | 2018 | | pagina 3