Stadsuitbreiding sen tien procent van de kosten op zich neemt. 't Rijk betaalt 6600,- de provincie 3858,- en de gemeente 4950,- De molen beheerst al decennialang de con touren van het dorp. Hoe oud het decoratie ve bouwwerk is heeft nog geen mens kunnen vaststellen.*) Ook de vader van de heer Gars- sen heeft er al mee gemalen. De molen is drie keer afgebrand, voor het laatst in 1905. Al leen het onderste gedeelte van de een halve meter dikke muren bleef overeind. De reparaties die thans zijn uitgevoerd be troffen de vernieuwing van een roe, vangstok, achterscheut en hekstokken. Aan de achter kant zijn nieuwe planken gekomen, terwijl de z.g. 'voorzomer' naar beneden is gehaald en een fokwiek is aangebracht. De schilder en de rietdekker nemen de molen ook nog eens onder handen, maar voor die tijd kan hij met een briesje toch al wel malen. Molenaar Garssen houdt zijn bezit in be drijf door zo nu en dan wat koren voor boe ren uit de omgeving te malen. Een werk dat zakelijk bekeken "niet meer uit kan". De lief de voor de oude windmolen, die hij graag in stand wil houden, haalt hem elke keer weer over geld in de reparatie te steken. Met de helpende (geld)hand van de overheid uiter aard. "Als het alléén van de eigenaar moest komen, stond er in heel Nederland geen mo len meer", aldus de heer Garssen. Zijn zoon bekijkt het meer van de commer ciële kant. De molen is een zware financiële last. "Er komen hier honderden mensen om de molen te bewonderen. Wel aardig, maar het levert niets op. En het kost je vaak nog veel tijd ook om de mensen rond te leiden. Een molenaar kan geen filantroop zijn", vindt zoon Hendrik Garssen. "De VVV's in de om geving, die uit toeristisch oogpunt bezien veel belang bij het in stand houden van de molen hebben, konden gezamenlijk de financiële last wel eens helpen verlichten" meent hij. noot van de redactie: de molen dateert van 1850 Feestelijke ingebruikneming van de molen na de eerdere restauratie van 1956. (foto Zeijlemaker, Fotocollectie Warnsveld (RAZ), Musea Zutphen) 9 juli - Als een aaneengesloten leger ruiters uit een grijze oudheid scharen de honderden flat- en eengezinswoningen in plan 't Helber gen (Zutphen-zuid) zich in slagorde aaneen voor de sprong over de Schouwlaaksebeek naar het nieuwe Zutphen. Zutphens stadsuitbreiding in zuidelij ke richting, nu nog bouw- en weiland, wordt in de toekomst woongebied voor on geveer 8000 mensen. Het lange uitblijven van de beslissing over het tracé van de grote noord-zuidverbinding aan de westkant van de IJsel heeft tot gevolg dat er voor De Hoven nog steeds geen uitbreidingsplan is vastge steld. Inmiddels is het wel zo goed als zeker dat de oost-westverbinding ten noorden van de Bronsbergen zal komen. Dat heeft onder 88 Zutphen - 2018/3

Zutphen (vanaf 1982) | 2018 | | pagina 24