Molen 'Nooitgedacht' kan weer malen Het Stedelijk Museum met tuin in 18e eeuwse stijl, een geschenk van de vriendenvereniging aan het museum. (Regionaal Archief Zutphen) chief bestond al langer. In een Zutphensche Courant van 1866 stond een oproep aan de Zutphenaren om voorwerpen van historische waarde naar de archivaris te brengen ter aan vulling van de oudheidkundige verzameling. Die bestond voornamelijk uit voorwerpen die betrekking hebben op het stadsbestuur. Pronkstukken waren (en zijn!) twee boden staven uit 1573 en 1574, en zilveren zegel stempels uit de tweede helft van de veertien de eeuw. De eerste conservator van het museum was gemeentearchivaris J. Gimberg, maar al sinds 1909 is het beheer van het museum een vrou wenzaak. Toen werd jonkvrouwe Clara Enge len benoemd als conservatrice. Zij werd op gevolgd door mejuffrouw WJ.S. van Alphen, waarna in 1955 mevrouw Doornink-Hoogen- raad, de huidige conservatrice, de touwtjes in handen kreeg. In de voorbije vijfenzestig jaar heeft het museum perioden van ups en downs gekend. De brand in de top van de Wijnhuistoren in 1920 betekende een ramp. Weliswaar was het museum zelf niet door het vuur aangetast, maar wel leed het enorme waterschade. Pas in 1924 werd het - door koningin Wilhelmi- na - officieel heropend. Een hoogtepunt was kort daarna de eerste expositie van Zutphens zilver in 1928. Een tragisch dieptepunt was 8 april 1945, de dag van de bevrijding van Zutphen. Ca nadese vlammenwerpers zetten het Wijnhuis in vuur en vlam. Veel ging verloren. In de feestroes van de bevrijding maakte Zutphen zich aanvankelijk niet druk over het verlies van historische schatten. Vervolgens heeft het museum zestien jaar lang een verborgen bestaan geleid. Er moest naar een andere ruimte worden omgezien. Het Wijnhuis was te klein geworden voor de collectie. Het oog viel op het oude Domini canenklooster aan de Rozengracht. Er moest echter nog heel wat gebeuren voor het zover was. Eindelijk, in 1961, konden hier de eerste bezoekers weer terecht in het museum. In het Stedelijk Museum worden veel acti viteiten ontplooid. Het Zutphens Museum orkest en de Vrienden van het Stedelijk Museum zorgen er steeds weer voor dat het museum in het middelpunt van de belangstel ling blijft staan. 3 juli De Warnsveldse korenmolen 'Nooit gedacht' van molenaar B.J. Garssen verheft zich weer als een sieraad boven het dorp. Zes weken geleden zijn de molenrestaurateurs van de fa. Ten Have te Vorden begonnen met een gedeeltelijke restauratie. Het karwei, dat ongeveer 17.000, - heeft gekost, is nu bijna geklaard. Nog deze zomer zal men de mooie Warnsveldse stellingmolen weer kunnen zien malen. Twaalf jaar geleden heeft de molen van de heer Garssen een grondige restaura tie ondergaan. Dit jaar had hij opnieuw een grote opknapbeurt nodig. De Vereniging 'De Geldersche Molen' porde rijk, provincie en gemeente op om de benodigde subsidiegel den op tafel te leggen, terwijl eigenaar Gars- ^utphen - 2018/3 87

Zutphen (vanaf 1982) | 2018 | | pagina 23