Wie was toch... George Blake Het zijn de hoogtijdagen van de Koude Oor log. In mei 1961 staat de Britse geheimagent George Blake in Londen terecht wegens land verraad. Opnieuw een pijnlijke klap voor het Westen, na eerdere ontmaskeringen van Kim Philby, Guy Burgess en anderen als evenzove- le Russische spionnen. Wekenlang levert het proces voorpaginanieuws. Blake wordt ver oordeeld tot 42 jaar gevangenisstraf. George Blake (*1922, Rotterdam) wordt geboren als George Behar. Vader is van Egyp- tisch-joodse afkomst, maar heeft de Britse na tionaliteit. Moeder Catharina Beij derwellen is Nederlandse. Na het bombardement op Rotterdam en de capitulatie gaat George naar zijn oom Tom Beijderwellen, graanhandelaar in Warnsveld, Rijksstraatweg 132. Wegens zijn Britse nationaliteit pakt de politie hem daar op. Gezien zijn jonge leeftijd laten de Duit sers hem gaan. Burgemeester de Milly zorgt voor nieuwe (valse) identiteitspapieren. In Warnsveld maakt George snel vrienden, gaat in Zutphen naar het lyceum en is vaak in de garage van Verhaagen te vinden. Door bemid deling van ds. Nicolaas Padt komt George bij het verzet. In de laatste oorlogsweken maakt Blake met een eigen verzetsgroep jacht op de Duitse generaal Blaskowitz - althans zo gaan de verhalen. Voor zijn verzetswerk benoemt koningin Wilhelmina in 1946 George Blake tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau met de zwaarden. Ze ontvangt hem zelfs in parti culiere audiëntie. Terug in Engeland komt Blake bij de Britse diplomatieke dienst. Hij wordt uitgezonden naar Seoul. Tijdens de Korea-oorlog (1950 1953) raakt hij in Noord-Koreaanse gevan genschap. Hij wordt gemarteld en politiek gehersenspoeld. Zijn definitieve bekering tot het communisme is wellicht daar geschied, al George Blake in Londen, kort na zijn terugkeer uit Noord-Korea in 1953. (foto AP, uit NRC, 10 november 2012) voelt hij zich al langer aangetrokken tot deze heilsleer. Terug in Londen wordt hij gere kruteerd door de geheime dienst. Hij krijgt standplaats Berlijn, brandhaard van de Kou de Oorlog. Onder de dekmantel van Brits agent begint hij voor de Russen te werken. Zijn grootste 'succes' is het verraad van de geheime afluistertunnel die de Amerikanen onder Oost-Berlijn hebben gegraven. Na een missie in Libanon wordt hij teruggeroepen naar Londen. Het dubbelspel is uit. Blake be kent alles. In 1966 zorgt George Blake opnieuw voor krantenkoppen. Hij weet te ontsnappen uit de Londense gevangenis Wormwood Scrubs. Blake bereikt Rusland en slijt daar de rest van zijn leven. Nog in 2012 geniet hij op zijn datsja bij Moskou van zijn KGB-pensioen. "Spion zonder spijt" schrijft NRC-reporter Si mon Kuper, die hem daar interviewt. (Rob Kammelar) Literatuur en bronnen: - George Blake, Geen andere weg; een autobiografie Amsterdam 1990. - E.H. Cookridge, George Blake, Den Haag, ca.1966). - De Telegraaf 30 dec.1961. - Zutphens Dagblad 2 nov. 1966. - NRC 10 nov. 2012. 84 ^utphen - 2018/3

Zutphen (vanaf 1982) | 2018 | | pagina 20