Een Zutphens componist van internationale allure Een bijdrage ter gelegenheid van het 150ste geboortejaar van Jan Brandts Buys (1868-1933) Jan ten Bokum Jeugd in Zutphen 1868-1892 In 2016 presenteerde Zutphen zich als muziekstad: de zaal van de Buitensociëteit in de Hanzehof bestond 125 jaar en het Concertgebouworkest gaf er een feestelijk concert. Helaas was er in dat jaar geen gelegenheid muziek te laten horen van de in Zutphen geboren Jan Brandts Buys, de meest succesvolle Nederlandse operacomponist. Van geen enkele andere Nederlander zijn meer opera's uitgevoerd dan van Brandts Buys. Zijn muziek is echter in vergetelheid geraakt. Is dat terecht of onterecht? Dat kunt u bepa len tijdens het Jan Brandts Buysfestival dat van 21 september tot en met 23 september plaatsvindt in Zutphen. In historische gebouwen van de binnenstad en in Kapel Op 't Rijsselt zal een ruime keuze uit zijn oeuvre klinken: hoogtepunten uit alle tien opera's, maar ook liederen en instrumentale muziek. Hieronder volgt een korte levensschets. 1 was organist van beroep. Hij begeleidde de kerkdiensten, verzorgde de openbare orgel concerten in de 'Groote Kerk' (Walburgis- kerk) en bespeelde het carillon van de Wijn huistoren. Af en toe musiceerde hij samen met zijn broer Ludwig Felix (1847-1917) die tot 1874 bij het gezin inwoonde. Beiden com poneerden ook. Jan kreeg muzieklessen (pi ano, orgel, zang en muziektheorie) van zijn vader en waarschijnlijk ook vioolles van oom Ludwig Felix. Jan begon al vroeg te componeren. Eerst kor te pianostukjes, vanaf 1882 ook orgelwerken en kort daarna koorwerken en Nederlandsta lige liederen. Hij zal daarbij geïnspireerd zijn door de activiteiten van zijn vader en het di rigeren en componeren van diverse ooms en grootvader Cornelis Alijander (1812-1890), de allround stadsmusicus van Deventer. In 1883 verschenen de eerste composities van Jan in druk (6 Lyrische Stückchen und Variati- onen op.1 voor piano). Uitgever was de Zut- Geboortehuis naast de poort naar de Agnieten- steeg, foto omstreeks 1895.2 (Regionaal Archief Zutphen) Jan Willem Frans Brandts Buys is een telg uit een bekende familie van organisten en diri genten. Hij werd geboren op 12 september 1868 in een bovenwoning aan de Beuker straat, op de plek waar nu nummer 59 staat. Het oude huis is er echter niet meer; het werd begin 20ste eeuw gesloopt, tegelijk met enkele naastgelegen panden.3 De vader van Jan, Ma- rius Adrianus Brandts Buys sr. (1840-1911), 78 ^utphen - 2018/3

Zutphen (vanaf 1982) | 2018 | | pagina 14