Een verdwenen kabouter Peter Kooij In mei 2016 trekken potentiële kopers van een huis uit 1926 aan de Baankstraat in de Hoven aan de bel bij de werkgroep Geschiedenis Joods Zutphen. Bij de bezichtiging is hen in de half ingestorte schuur achter in de tuin een bijzonder raam opgevallen, met daarop verschillende versieringen: een kruik, een fles, een wijnrank én een davidster. De bedoeling is dat, als de koop doorgaat, de vervallen schuur wordt afgebroken. Is er belangstelling voor de ruit, ondanks een grote barst? "Misschien een oude winkeldeurruit van een Joodse winkelier?" Na overleg met instanties wordt een reddings actie overgelaten aan de werkgroep Geschie denis Joods Zutphen. Eind augustus, enkele dagen nadat het huis in handen is gekomen van de nieuwe eigenaars, wordt het raam ver wijderd. Helaas met het gevolg dat het van twee delen overgaat in een 'driedelige' ruit. Doordat de ruit, gezien de aangebrachte versiering, op de zijkant in het schuurtje was geplaatst, is het aannemelijk dat hij van elders is gekomen. Dat kan ook aansluiten bij het ge- Het raam in de schuur, augustus 2016. Formaat 173 x 88 cm. In het midden, achter de verticale lat, bevindt zich een gat, groot 1 cm aan de buitenkant en 3 cm aan de binnenkant. (foto's auteur) Het raam na verwijdering uit het schuurtje. (foto's Bart Mendelson) geven dat op het adres geen Joodse bewoners of een Joods bedrijf te traceren zijn. Maar is het wel een davidster? De geome trische figuur 'hexagram' komt ook voor als symbool voor andere zaken, zoals de eenheid tussen man en vrouw, hemel en aarde, water en vuur. Of is het hier alleen maar een geo metrische versiering? Voor het gemak wordt hier bij het zoeken naar een antwoord verder wel het woord 'davidster' gebruikt. De facebookgroep Je bent een echte Zutphe- nees als jeherkent de ruit: afkomstig uit de oude, vooroorlogse stationsrestauratie en te zien op een foto uit de verzameling van Sij- men Schouten, gepubliceerd in het boek Zut phen, De verdwenen stad.1 Die foto heb ik vaker gezien, maar niet eerder nam ik de twee toch ^utphen - 2018/2 41

Zutphen (vanaf 1982) | 2018 | | pagina 9