lijke beurzen voor hen niet meer beschikbaar waren. Zo werd Egbert Spitholt (ca. 1549-1627), licentiaat in de theologie van Keulen, in 1595 benoemd tot plebaan (pastoor) van de Ant werpse kathedraal. Hij bracht de relieken van de in Zutphen hoog vereerde kindheilige Jus tus in veiligheid naar Antwerpen, waar ze nog steeds in de Carolus Borromeüskerk worden vereerd; Rubens maakte er een groot altaar stuk voor, dat nu in het museum van Bor deaux berust - overigens niet zijn beste werk.3 Henricus Velthoen (ca. 1614-1685), zoon van Johan, notaris en katholiek kerkmeester te Zutphen, studeerde vanaf 1633 artes en vervolgens theologie in Leuven op een stu diebeurs van zijn bloedverwant Willem Smit (of Fabritius), die daar professor in de theolo gie was geweest; in 1638 ging hij naar Keulen waar hij het doctoraat in de theologie behaal de. Eerst aartspriester van Rijnland te Leiden, werd hij in 1654 benoemd tot president van het Nederlandse College van de Hoge Heuvel in Keulen, waar ook enkele van zijn Zutphen- se neefjes kwamen studeren.4 De Wildeman De weduwe van Frederick Haeck, de stamva der van de Haecks, dreef al aan het begin van de zestiende eeuw een voorname herberg op de Zaadmarkt. Ze kocht in 1546 een belen dend pand waarna de herberg met achteruit gang in de Rodetorenstraat zijn huidige om vang kreeg. Haar zoon Wolter (f 1560), op 5 november 1536 getrouwd met Geertruydt Meyerinck, was intussen gefortuneerd ge noeg om twee zoons op grand tour naar Frank rijk te laten gaan met het doel om in Orléans een graad in de rechten te halen: eerst Fre derick in 1565 (na zijn studie in de artes te Keulen in 1560), daarna Evert in 1581. Een derde zoon, Berndt Haeck, koos de literaire weg. Hij werd rector van de Latijnse school te Bergen op Zoom. Hij gold niet alleen als een geleerd man en een goed docent maar was ook een overtuigd katholiek. Toen Bergen op Zoom in 1580 in gereformeerd vaarwater raakte ('houd u vroom.greep hij het aan bod uit het katholiek gebleven Breda om daar rector te worden met beide handen aan en nam zijn kostleerlingen mee naar zijn nieuwe standplaats waar hij kort voor 13 september 1592 stierf.5 Uit zijn huwelijk met de Zut- phense katholieke schependochter Mechtelt Raesinck had hij een zoon Frederik, die op 5 november 1575 in Keulen artes ging studeren en in 1592 nog leefde.6 Schuilkapel de Wildeman in het Geelvinck Muziek Museum. (foto auteur) Katholiek regime Berndts broer Frederick Woltersz Haeck (f 1604) promoveerde in 1565 tijdens zijn grand tour te Orléans tot licentiaat in de rech- ten.7 Onder het katholieke regime in Zutphen werd hij in 1575 tot raad en het jaar daarop tot schepen gekozen; hij legde zijn ambt neer bij de feitelijke invoering van de Reformatie in 1580, maar kreeg het in 1585 weer terug toen de stad opnieuw onder Spaans gezag was gekomen, totdat hij bij de religiewisseling van 1591 definitief het veld moest ruimen. Hij be perkte zijn activiteiten vervolgens tot de wijn handel en het beheer van zijn herberg die na 1591 de naam De Wildeman kreeg, overge- 36 ^utphen - 2018/2

Zutphen (vanaf 1982) | 2018 | | pagina 4