Na de Weeskamer: de katholieke Haecks op studie Willem Frijhoff In Zutphen 2017-3 heeft Jan Frings terecht aandacht gevraagd voor het archief van de Weeskamer, vaak een goudmijn voor wie het geluk heeft er de familie van zijn of haar interesse aan te treffen. Het jaar 1636 waarover dat artikel gaat, was een berucht pest jaar. In sommige zwaar getroffen steden, zoals Nijmegen en Leiden, stierf een kwart tot een derde van de bevolking.1 Ook in en rond Zutphen hield de pest huis. De vader van de pasgeboren Johannes Lomejer, de bekende latere predikant, stierf er bijvoorbeeld aan. Het kan ook het lot van Otmar Jansen en Gerrit Haeck, de erflaters uit dat artikel, zijn geweest. In zulke jaren werd het werk van de Weeskamer bijzonder belangrijk. Het arti kel gaat niet nader in op de religie van de Haecks en de toekomst van de kinderen, maar daarover is geen twijfel mogelijk. In Zutphen woonden in de zeventiende eeuw zeker drie families Haeck zonder aan toonbare band met elkaar, waarvan twee gereformeerd en een actief katholiek. Om laatstgenoemde gaat het hier. Het waren ver mogende wijnkopers, herbergiers in De Wil deman (het huis op de Zaadmarkt waar nog steeds hun schuilkapel te zien is, tot voor kort Museum Henriëtte Polak), en steunpilaren van de katholieke gemeenschap. Maar in de zeventiende eeuw mochten ze vanwege hun katholieke geloof geen stedelijke functies meer vervullen.2 Dank zij een goed beheer van de nalatenschap konden hun kinderen toch een vooraanstaande plaats in het stadsle ven en een zinvolle carrière nastreven, zij het dan buiten de gereformeerde bestuurselite. De Haecks zijn daar een mooi voorbeeld van, maar het gold evengoed voor andere katho lieke Zutphense families uit die jaren, zoals Spitholt, Velthoen, Van Bourlo, Franckheim, Blanckebiel, en de katholieke takken van Van der Capellen en Valck. Ze bleven aan de ka tholieke universiteiten van Keulen en Leuven studeren en stichtten daar soms studiebeur zen voor hun familieleden, omdat de stede- De marteling van St. Justus (1639). Gravure van Franc van Wijngaerde naar het altaarstuk van Peter Paul Rubens. (Teylers Museum Haarlem) Zutphen - 2018/2 35

Zutphen (vanaf 1982) | 2018 | | pagina 3