Wie was toch... Adriaan van der Hoeven Op 7 april 1986 overlijdt Adriaan van der Hoeven op het Groot Graffel te Warnsveld. Zijn laatste jaren slijt hij in de psychiatrische kliniek, waar hij decennia eerder zorgt voor het zielenheil van patiënten en personeel. In 1934 wordt Van der Hoeven (*1903, Utrecht) beroepen als predikant in Warns- veld. Hij treft een goed functionerende kerk gemeente aan, waartoe ook nog Eefde be hoort. Maar werk is er genoeg. Op initiatief van Van der Hoeven ziet het blad In en om de kerk in 1939 het licht. In hetzelfde jaar legt hij de eerste steen voor het Gebouw voor Christelij ke Belangen aan de Vordensebinnenweg. Nog tijdens zijn predikantschap wordt de verzelf standiging van de Eefdese kerkgemeenschap een feit. Ondertussen rondt Van der Hoeven zijn studie af. In 1942 promoveert hij op een proefschrift over Otto Gerhard Heldring, be langrijk voorman van de 19e-eeuwse protes tantse beweging van het Réveil. Maar het zijn ook jaren van economische malaise en oorlogsellende. In die moeilijke tijd moet ds. Van der Hoeven zijn parochia nen het juiste pad wijzen. Ook zelf komt hij voor principiële keuzes te staan. Zo verklaart hij tegenover de Duitse bezetter zwart op wit dat een zekere joodse inwoonster van Warns veld einen Christlichen Konfession angehörig ist en redt haar daarmee vrijwel zeker het leven. Deze moedige daad moet niet onderschat worden. Na de oorlog blijkt uit onderzoek dat dit vrij uitzonderlijk is en dat lang niet alle predikanten tot dergelijke verklaringen bereid zijn geweest. Als de Duitsers de pastorie aan de Rijks straatweg vorderen, vindt het gezin Van der Hoeven - er zijn drie kinderen - onderdak op de boerderij bij de familie Gotink in Lees- Ds. A. van der Hoeven (particulier bezit) ten. Daar blijven ze tot na de bevrijding. De gevechten rond Warnsveld zijn hevig en ette lijke Warnsvelders komen om in dit geweld. Van der Hoeven schrijft in een terugblik "De reeks van begrafenissen gaat niet spoedig het geheu gen uit In 1946 verlaat Van der Hoeven Warns veld. Hij wordt eerst predikant in Utrecht, maar emigreert enkele jaren later naar Aus tralië. Hij zet zich in voor de assimilatie van Nederlandse emigranten. De dood van doch ter Margreet (26) door een tragisch onge val treft het gezin hard. Ze keren terug naar Nederland. Enkele jaren later overlijdt zoon Tom (38) aan de gevolgen van polio. Als zijn echtgenote wordt getroffen door kanker en in 1980 sterft, raakt Van der Hoeven in een diepe depressie. Beiden liggen, met hun zoon Tom, begraven op de algemene begraafplaats in Warnsveld. Henk Mulder) Bronnen: Persoonlijke mededelingen van zoon Guus van der Hoeven. Regionaal Archief Zutphen: Inventaris van het ar chief van de Hervormde Gemeente Warnsveld (1668-2004). v'vV V V\A. vW AA 52 ^utphen - 2018/2

Zutphen (vanaf 1982) | 2018 | | pagina 20