Dorus Voortman (links) bij de toss voorafgaand aan de wedstrijd Nederland - Frankrijk. Dorus Voortman, speler van AZC, wordt als 17-ja- rige gedwongen om in Duitsland te gaan werken. Zoals meerdere voetballers is het voor hem hier door onmogelijk om in deze oorlogsperiode voor zijn voetbalclub AZC uit te komen. Hij blijft tot het einde van de oorlog werkzaam in het Zuid-Duitse Shongau. Voetbal was voor hem, net als voor veel andere Nederlanders, tijdens zijn arbeidsinzet een belangrijke uitlaatklep om deze moeilijke tijd te doorstaan. In het kamp zitten ook dwangarbeiders uit de andere bezette gebieden. Zo zijn er Fransen, Joegoslaven, Italianen en Tsjechoslowaken. Dorus is zelf gek op voetbal en zet samen met zijn collega's een 'interlandcompetitie' op. Iedereen zit in het zelfde schuitje en voetbal is de uitlaadklep. Hij tekent zelf aanplakbiljetten met de aankondiging van de te spelen wedstrijden en de karikaturen van de spelers. (privé archief Maarten Voortman) Sportief hoogtepunt In het jaar dat AZC 1 degradeert wordt Frits Gies in januari 1952 gekozen tot de nieuwe voorzitter. Vanaf dat moment gaat het lang zamerhand weer beter. Gies is de absolute lei der en stuwende kracht. In het jubileumjaar 1958 verhuist de club vooral dankzij zijn in spanning naar het prachtige complex aan de Deventerweg. Een jaar later tekent Marten Jo- chemsen, speler van profclub De Graafschap een contract als trainer bij AZC. Hij krijgt het voor elkaar om AZC driemaal kampioen te maken. Het absolute hoogtepunt in de sportieve historie van de club is het seizoen 1965-1966. AZC 1 promoveert eindelijk naar de eerste klasse, de hoogste afdeling van het amateurvoetbal in Nederland. Het elftal telt dan een aantal geweldige spelers. De jaren in de eerste klasse verlopen echter moeizaam, vooral omdat de beste spelers vertrekken naar profclubs. In 1970 neemt trainer Jochemsen na elf jaar afscheid. Helaas met degradatie naar de tweede klasse. In de jaren zeventig is AZC een stabiele twee deklasser. De seizoenen verlopen redelijk rus tig. Veelal wordt er aan het complex gewerkt. Een prachtig verhaal uit deze jaren is de 50-0 zege van de AZC-veteranen op Warnsveldse Boys in 1977. Niet een speler van AZC, maar Jan Eefting van Warnsveldse Boys vertelt in het jubileumboek over deze nachtmerrie. 48 ^utphen - 2018/2

Zutphen (vanaf 1982) | 2018 | | pagina 16