aangebracht. Zelf woonde ze al elders in Zut- phen toen haar ouders het huis verkochten. Omdat ze net als vader, en naar verluidt ook haar opa, de ramen mooi vond, heeft ze een schilder gevraagd voor haar het linker, onbe schadigde raam uit de schuur te halen. Het raam is in delen gesneden, waarbij zij geko zen heeft voor het deel dat nu haar huis, ook in de Hoven, siert. De schilder heeft als dank twee resterende delen gekregen, waarvan de grootste op de facebookgroep is geplaatst. Het rechter raam is indertijd achtergeble ven, omdat het risico op verdere breuk door de al aanwezige beschadiging te groot was volgens de schilder, wat in 2016 bewaarheid zou worden. De beide ramen met een david ster vertonen grote gelijkenis, maar uit de be waard gebleven delen blijkt dat in ieder geval de onderaan afgebeelde drinkglazen op het wapenschild verschillen (vgl. afb. op p. 41 en p. 44). In 1876 al wordt het spooremplacement Zutphen belangrijk uitgebreid. Het station wordt vergroot, o.a. door voor het midden deel een vestibule te bouwen. Links van die vestibule is op latere afbeeldingen de stati onsrestauratie te zien, aangeduid als bodega. Bij de opening in Zutphen van het Neder- lands-Westfaalse spoor in 1878 is er sprake van een 'smaakvol gedecoreerde waranda'.4 In dat zelfde jaar stelt de gemeente bepa lingen op voor bebouwing van het terrein 'achter' het station (maar te lezen als 'bij'?): "De op te rigten gebouwen zullen uitslui tend bestemd en ingerigt zijn tot logement, woon-, winkel- of koffijhuizen; eene inrigting of bestemming voor pakhuizen, bergplaatsen of stallingen wordt aan de voorzijde niet ge doogd (...)."5 Een ansichtkaart uit 1915 laat aan de linker kant van het terras vóór de sta tionsrestauratie een vergelijkbare versiering zien als de ramen in het interieur. Stationsrestauratie Het oude station is in 1865 in gebruik geno men. Het is gebouwd naar ontwerp van K.H. van Brederode, die vijf types standaardstati ons van de Staatsspoorwegen ontwierp. Het Zutphense was een standaardstation van de 2de klasse.3 Onbekend is of er meteen al een restauratie is geweest. In de adresboeken van de gemeente Zutphen wordt in 1871 E. Fliek genoemd als de restau rateur en van 1872 tot in 1881 is J. de Roock, 'restaurateur aan h. Station v.d. spoorw.' Daar na van 1882 tot in 1910 is A.F. Brinckerhoff 'Restaurateur a.h. Station', met daarbij in het adresboek een eenregelige aanbeveling voor diners. In 1912 is B.K. de Roos de uitbater. Een eerste echte adverten tie voor de Stationsrestaura tie staat in het adresboek van 1918: "Plats du jour - Diners. Restaurant a la carte den ge- heelen dag". In 1938 spreekt deze bron niet meer over sta tionsrestauratie maar over sta- Stationsbodega omstreeks 1915. Op het scherm aan de linkerzijde van het terras zijn vergelijkbare versieringen te zien als op de ramen in het interieur. (Regionaal Archief Zutphen) ^utphen - 2018/2 43

Zutphen (vanaf 1982) | 2018 | | pagina 11