Interieur van de stationsbodega omstreeks 1905. Uiterst rechts, en links op de openstaande deur, zijn de davidsterren te zien. In het midden een ruit in dezelfde stijl, maar voorzien van een prominent aanwezige kabouter, die in de ene hand een glas heft en met de andere een fles vasthoudt. (foto uit: Niek Megens, Zutphen, de verdwenen stad. Zutphen 2011) goed herkenbare davidsterren waar.... De ka bouter op het middelste raam roept de vraag op of de drie ramen misschien reclamemate riaal zijn voor drank. Immers 'Drink louter kabouter' wijst op Schiedamse jenever van de jeneverstokerij 'Herman Jansen, anno 1777'. Op de genoemde facebookgroep meldt ie mand uit De Hoven 'eenzelfde raam' te heb ben. Het betreft ongeveer een kwart van de oorspronkelijke ruit, het deel met de om kranste davidster met daarin het glas. Het is hergebruikt in een nieuw venster. Stenen gooien Het 'huis-met-schuurtje' aan de Baankstraat is het rechtse deel van een door familieleden gebouwde rij van drie-onder-een-kap, en had de familie Lammers-Jansen als eerste bewo ners. Hun kleindochter vertelde dat zij daar als kind ook heeft gewoond, samen met haar oma en ouders; opa was ten tijde van haar geboorte al overleden. In de Adresboeken van Zutphen uit de jaren dertig staat haar grootva der op dit adres vermeld als 'P.H. Lammers, arbeider bij de Ned.Spoorwegen'.2 Via zijn werk had hij bij de sloop van het station de ramen in bezit gekregen, 'ze waren toevallig voorhanden'. Ze herinnert zich de schuur, voorzien van twéé dezelfde, op hun zij geplaatste ramen. Over een raam met een kabouter is haar niets bekend. Ze bekent als kind de rechter ruit te hebben beschadigd: bij pogingen om stenen over de schuur te gooien ging er een tegen de ruit. Het leverde het eerder genoemde gat op. Tot haar verbazing was de beschadiging aan de binnenzijde groter dan aan de bui tenzijde. Haar vader was er nogal boos over. Het verticale latje ter versteviging is toen 42 ^utphen - 2018/2

Zutphen (vanaf 1982) | 2018 | | pagina 10