Het verplaatsbare postduivenstation dat eerst te Breda gestationeerd was, werd ter gele genheid van de landbouwtentoonstelling hier gebracht. Zooals men weet is de eigenaardig heid dat de duiven die daarop gewend zijn, steeds op dit hok terugkeeren, waar het ook geplaatst is. De proefneming hedenochtend genomen, slaagde eveneens uitstekend. Te 11.25 verlieten twee huzarenpatrouilles het tentoonstel lingsterrein. De ene begaf zich naar Emsbroek, ten Oosten van de Gorsselsche heide, de andere naar het kruispunt van wegen ten N[oorden] van het kasteel De Bramel.6 Beide punten liggen omstreeks 10 K.M. van Zut- phen. De eerste patrouille kwam te 12.37 op eerstgenoemde plaats aan, de andere te 12.40 op hun plaats van bestemming. In 't geheel waren 12 duiven in 6 mandjes meegenomen. Elke patrouille had dus 6 duiven bij zich, die twee aan twee opgelaten werden. Daar ter plaats werden de duiven van een be richt voorzien, dat in een aluminium kokertje aan een der poten bevestigd wordt. Elke 5 min. werd de koppel gelost. De 1e duif van de 1e patrouille kwam te 1.34 aan, die eerst te 1.20 gelost was, zoodat zij den afstand in 14 min. had afgelegd. Een der duiven van deze patrouil le was des middags te 3 u nog niet terug. Huzaren met duivenmand ca. 1914. Zo werden tijdens de Zutphense proefneming ook de duiven vervoerd van het mobiele station bij het Coenens- park naar De Bramel en naar Emsbroek. (Nationaal Militair Museum, Soesterberg) op de begroting van dat jaar 6300,- werd opgenomen.2 De inzet van postduiven was tot nu toe beperkt gebleven tot vaste trajecten tussen vestingen en kazernes. In navolging van Frankrijk ging de Rijkspostduivendienst proeven nemen met een verrijdbaar duiven hok, dat met oprukkende troepen mee kon reizen. Het werd achter de linies bij de com mandopost geplaatst. Vooruitgeschoven een heden of verkenningspatrouilles namen dan vervolgens een aantal duiven mee, die berich ten over de situatie onderweg konden terug brengen naar de commandopost te velde.3 Op patrouille Op de laatste dag van de landbouwtentoon stelling demonstreerde de Rijkspostduiven- dienst voor het Zutphense publiek de moge lijkheden van het mobiele postduivenstation. Het hok was opgesteld op de zandverhoging die ten noorden van het Coenenspark was aangelegd in verband met de bouw van de nieuwe gasfabriek.4 De Zutphensche Courant gaf er het volgende verslag van: 5 ^utphen - 2018/1 9

Zutphen (vanaf 1982) | 2018 | | pagina 9