genheid aan om een groter publiek kennis te laten maken met een van haar nieuwste ont wikkelingen. Nee, de bereden artillerie kwam niet het pas aangeschafte 7,5 cm veldgeschut laten zien. En ook kwam er niet een wielrij dersdetachement het formatierijden op ge koppelde dienstfietsen demonstreren. Maar wel presenteerde onze krijgsmacht met trots haar mobiele postduivenstation. Postduiven werden al heel lang als militai re boodschappers gebruikt. Na 1843 echter werd voor het militaire berichtenverkeer steeds vaker de elektrische telegrafie ge bruikt. Maar in de Frans-Pruisische oorlog van i87o/'7i was deze technologie kwets baar gebleken. Rond 1900 gingen ook ordon nansen op de fiets of op de motor berichten overbrengen. Zij hadden echter een beperkte actieradius en waren erg afhankelijk van de gesteldheid van het terrein. In oorlogssitua ties konden ze makkelijk door de vijand on derschept worden. Vooral het Franse en het Duitse leger bleven daarom grote aantallen afgerichte postduiven aanhouden voor hun berichtenverkeer. Het Franse centrale post duivenstation in Parijs hield niet minder dan 25.000 duiven. Het Duitse leger exploiteerde in Spandau bij Berlijn een eigen onderzoeks- en africhtingsinstituut voor postduiven. Rijkspostduivendienst De Koninklijke Landmacht bleef in dit op zicht sterk achter bij andere Europese legers. Men maakte wel gebruik van postduiven, maar liet de uitvoering over aan hobbyisten binnen het leger en leunde sterk op de mede werking van postduivensportverenigingen in den lande. Pas in 1903 werd een zelfstandi ge Rijkspostduivendienst ingesteld, waarvoor Het mobiele postduivenstation op de landbouwtentoonstelling te Zutphen, 9-12 augustus 1905. (Regionaal Archief Zutphen). 8 ^utphen - 2018/1

Zutphen (vanaf 1982) | 2018 | | pagina 8