Opmetingen tot muur op ijzeren duimen waren bevestigd. Toen ik beneden stond, kon het opmeten beginnen. Ik deed dit op één voorwaarde. Iemand moest boven bij het gat gaan zitten en mij voortdurend in de gaten houden, waar ik mij beneden ook bevond. De al eerder ge noemde periscoop was daarbij een dankbaar hulpmiddel. Op die wijze heb ik een aantal grafkelders opgemeten en uitgetekend. Die tekeningen worden bewaard in het archief van de Kerk voogdij om in de toekomst om wat voor re den dan ook te weten waar die kelders zich bevinden. Het is zeker dat ze lang niet allemaal zijn gevonden. Nadat de grafkaart werd getekend zijn er mogelijk nog wel een paar kelders bij gekomen. Met nadruk vermeld ik dat alleen die kelders werden onderzocht die ook wer den aangetroffen. We gingen er niet naar op zoek. In één kelder werden nog gave kisten aan getroffen. Die staat op onderstaande platte grond aangegeven. Het gaat om de kisten met de resten van enige leden van de familie Mackay. Een gegraveerde koperen plaat die op één van de kisten lag vermeldde de vol gende gegevens: Den Hoog Welgeboren Heer General Maioor Baron Frans Mackay. Geboren op den Huize Tedingwaard by Thiel, den 2 den October 1737 en overleden te Zutphen den 10 den Augustus 1817. De koperen plaat lag los op de kist omdat de ijzeren spijkertjes waren weggeroest. Die plaat heb ik meegenomen, schoongemaakt en de groeven heb ik ingewreven met talk poeder. Zodoende kon de tekst op de plaat goed worden gefotografeerd. Daarna werd de kon zo'n graf aan een volgende familie wor den doorverkocht. En dit gebeurde herhaal delijk. De restanten van de grafkisten en bot ten liet men liggen. De nieuwe kisten werden er gewoon boven op gezet. Natuurlijk vielen die ook weer uit elkaar, waarna de zaak werd doorverkocht volgens het principe: "Wie niet betaalt krijgt bezoek". In sommige kelders waren ringen op zo'n halve meter hoogte aangebracht. Daartussen hingen kettingen die bedoeld waren om de nieuwe grafkist op te zetten. Ze hingen dan boven de met botten bedekte vloer. Hier en daar vond ik delen van die kettingen terug. Soms waren dit ijzeren staven die van muur Een van de andere kelders waar twee ijzeren staven, rustende op ijzeren duimen in de muur, zijn aangebracht. Op die staven stonden een paar kisten die hier bijna vergaan zijn. (foto auteur/bureau GAJ-VBW) ^utphen - 2018/1 5

Zutphen (vanaf 1982) | 2018 | | pagina 5