Voormalige houtloods Paardenwal verdwijnt Vereniging van Huisvrouwen viert gouden jubileum pretje. Maar de jongere buurman zal zo no dig zeker wel eens een handje willen helpen. Anders zijn er wel schooljongens te vinden die dat karweitje voor een paar kwartjes graag even opknappen. Wie bepaalt waar en wanneer er gestrooid moet worden? Overdag is dat veelal de on- derhouds- en plantsoenendienst zelf. Waarbij men zich - behalve op eigen waarneming - ook wel op de weerberichten verlaat. Als het 's nachts glad wordt, is het steeds de gemeen tepolitie die de strooiploegen alarmeert. De winter is nog jong. Volgens de kalender hebben wij - en ook de gladheidsbestrijders! - er pas twintig van de negentig dagen op zit ten. En toch rukten de strooiers reeds twintig maal uit. Dat is dus gemiddeld eenmaal per winterdag of -nacht. Er staat de strooiploeg dit seizoen dan ook stellig nog menig strooi- ritje te wachten. 24 januari De aanleg van een bedieningsweg achter de Laarstraat maakt het noodzakelijk het pakhuis Paardenwal 6 af te breken. De Fa. A. Olthuis Zoon (verhuizingen), die het thans nog in gebruik heeft, is door de gemeente het pakhuis Basseroord 16, dat in middels door Openbare Werken is ontruimd, te koop aangeboden. De Fa. Olthuis is op dat aanbod ingegaan. Het houten gebouw aan de Paardenwal zal worden afgebroken zodra de Fa. Ol- thuis het heeft ontruimd. Voorheen was het een houtloods, voor de bouw waarvan in 1850 aan de heer G.J. Lijsen, houtkoper te Zut- phen, een concessie werd verleend. Daarvóór bevond zich hier een uit de achttiende eeuw daterende sleephelling voor het hout, dat in de stadsbinnengracht lag te 'wateren'. De concessie aan de heer Lijsen werd door- mbmk m (foto Zeylemaker, Musea Zutphen) de gemeenteraad op 2 april 1850 verleend. Het betrof hier een vergunning om "een gedeelte van de (sleep) helling van de Bok- kenwal bij de lange stalling langs de stads- binnengracht te mogen betimmeren met een houtloods". En om langs een gedeelte van de waterkant een beschoeiing te maken. In ver band hiermee werd door notaris mr. Evekink een akte verleden. We hebben getracht te achterhalen hoe de naam Bokkenwal in de wereld is gekomen, maar daaromtrent is blijkbaar niets bekend. Alleen in het raadsbesluit en de notariële akte van 1850 wordt deze aanduiding gebezigd. Er is verder steeds sprake van de Paardenwal. Die naam is mogelijk afgeleid van de in 1850 genoemde 'lange stalling', waarin de paarden van de cavalerie waren onderge bracht. Deze 'lange stalling' - vermoedelijk een verbastering van landsstalling - strekte zich uit van de Laarstraat in de richting van de Berkel. De stadsbinnengracht is een aantal jaren geleden van de Berkelsingel tot en met de Martinetsingel gedempt. 26 januari De viering van het gouden jubi leum van de afdeling Zutphen van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen, die dins- ^utphen - 2018/1 25

Zutphen (vanaf 1982) | 2018 | | pagina 25