Zoutstrooiers in touw 13 januari Hoog tijd voor een woord van hulde aan de Zutphense gladheidsbestrijders! Met hun vier mammoetstrooiers en schotel strooier (voor de smallere straten) maakten zij om de stad begaanbaar te houden van 7 december 1967 tot en met 11 januari jl. reeds ruim 1300 manuren. Zij legden daarbij - veel al bij nacht en ontij - al strooiend een afstand van circa drieduizend kilometer af, wat ver gelijkbaar is met zesmaal de rit van Zutphen naar Parijs. De vijftien mannen van de onderhouds dienst van Openbare Werken, die de kern van de stedelijke strooiploeg vormen, beschikken over uitstekend materiaal. De op vrachtwagens geplaatste mammoetstrooiers spreiden het wegenzout over een breedte van zes meter, zodat alleen de bredere wegen en straten (zoals bijvoorbeeld de markten en de Emmerikseweg) een dubbele strooibeurt (heen en terug) nodig hebben. In de binnen stad wordt voornamelijk gestrooid met de - eveneens op een vrachtwagen gemonteerde - schotelstrooier, waarmee de kleinere straat jes beter bewerkt kunnen worden dan met de 'mammoets'. De Hoven beschikt over een eigen strooi ploeg en zoutopslagplaats. Daar zijn het een opzichter en twee mannen van de stedelijke plantsoenendienst, die met een achter een trekker bevestigde 'mini-mammoet-strooier' wegen en straten begaanbaar houden. Dat is tot dusver gebeurd met ruim veertig ton zout en bijna twintig kubieke meter zand. Zand wordt niet veel meer gebruikt bij de gladheidsbestrijding. In stad en buitenwijken (exclusief de Hoven) werd slechts zo'n vijftig kubieke meter zand gestrooid. Het wegen- zout werkt ook veel effectiever, vooral wan neer er tijdens het strooien weer sneeuw of andere onderkoelde neerslag valt. De Zutphense zoutvoorraden worden door de Koninklijke Zout uit Hengelo (O) regel matig aangevuld. De prijs van het wegenzout is ongeveer veertig gulden per ton, waaruit volgt dat de gemeente Zutphen reeds voor ruim twintig mille op straten en wegen heeft 'geslingerd'. Maar daarmee werd door de mannen van de onderhouds- en plantsoenen dienst dan ook bereikt, dat het aantal glad heidsongelukken in de gemeente tot een mi nimum beperkt bleef. Waaraan ook in Zutphen nog wel eens wat mankeert, dat is aan het sneeuwvrij maken van stoepen en trottoirs. Maar dat is een taak voor de burgerij. Iedere Zutphenaar is ver plicht ervoor te zorgen dat het trottoir voor zijn woning begaanbaar is. Nu is dat sneeuw ruimen vooral voor oudere mensen vaak geen (foto Zeylemaker, Musea Zutphen) 24 ^utphen - 2018/1

Zutphen (vanaf 1982) | 2018 | | pagina 24