Zutphen vijftig jaar geleden: 1968 (1) Theo Hebing Felle brand bij apotheek Jonker 8 januari - Zondagavond heeft in het woonge deelte van de apotheek van mevrouw Jonker aan de Houtmarkt een felle brand gewoed. De keuken beneden, het trappenhuis en een slaapkamer werden door het vuur verwoest; een andere slaapkamer brandde gedeeltelijk uit. Drie katten kwamen door verstikking om het leven. Over de omvang van de schade kan nog niets worden gezegd; evenmin over de juiste oorzaak van de brand. Het vuur is beneden ontstaan in de ach ter de gang gelegen keuken. Mevrouw Jonker had daar een pannetje boter opgezet. Ze moest even de keuken uit en toen zij te rugkwam zag zij tot haar schrik dat deze in lichterlaaie stond. Eén van haar assistentes - de apotheek was geopend - belde de brand weer. Die gaf groot alarm en rukte met groot materieel uit. De vlammen hadden inmiddels het trap penhuis aangetast en sloegen naar boven, waar de slaapkamers zijn gelegen. De brand ging gepaard met een enorme rookontwik keling, waardoor de brandweer genoodzaakt was persluchtmaskers te gebruiken. De brand die voornamelijk aan de achter zijde woedde werd bestreden met vijf stralen. Bij het blussingswerk werd ook de Metz-lad- der ingezet. Door de winkels van de firma's Zeylemaker, Voerknecht en Nijland werd eveneens een slang gelegd. Dit om paraat te zijn wanneer daar onverhoopt iets mocht ge beuren. Er bestond gevaar dat het vuur zou over slaan naar de bovenverdiepingen van het win- kelpand van de fa. Nijland, maar de brand weer wist dat gevaar te bezweren. Na ongeveer een uur kon het sein 'brand meester' worden gegeven. Behalve brandschade is er in het pand van mevrouw Jonker ook nogal wat rookschade ontstaan. De apotheek bleef gevrijwaard. Wel werd deze gesloten en nam apotheek Ho- rensma de zondagsdienst over. De brand is ontstaan tussen tien over zes en kwart over zes. Twee surveillerende politie mannen, die even te voren op de Houtmarkt waren geweest en niets bijzonders hadden ontdekt werden, toen zij opnieuw in de buurt van de apotheek kwamen, gewaarschuwd door mevrouw Jonker dat er brand was. Hoe wel daar al melding van was gemaakt, belde de heer Zieren van het Luxortheater op ver zoek van de politie eveneens de brandweer. De eerste wagen arriveerde twee minuten na de melding. (foto Zeylemaker, Musea Zutphen) ^utphen - 2018/1 23

Zutphen (vanaf 1982) | 2018 | | pagina 23