Het bombardement in de duinen bij Bloemendaal gefusilleerd. Op 28 september 1944 maakt hij in Zut- phen de rampzalige ontploffing van een mu- nitietrein mee, als gevolg van een Engelse luchtaanval. Frija, het 17-jarige vriendinnetje van zijn oudere zus Ans (Anneke), blijft bij de familie Gies in de kelder slapen. Frits wordt die nacht door de 'godin der liefde aange raakt'. "Terwijl mijn moeder, kleine broertje Hans en Ans, ondanks het geknal, in diepe rust verkeren doen Frija en ik geen oog dicht. Onze tastende handen houden elkaar wakker en ik wens dat die trein nog een poosje door blijft knallen." Op 14 oktober 1944 beleeft de familie een zwaar bombardement op Zutphen. "Weer is er grote schade en vallen er ruim 90 do den, waaronder de NSB-ouders van Cor, een schoolvriendje." Op bezoek bij hun oma dui ken Frits en Ans de kelder in. Als ze weer op duiken is oma's huis veranderd in een door zonwoning, alle kasten en de schuifdeuren tussen de voor- en achterkamer zijn verdwe nen evenals de ruiten. Van de kachel is de klep opengesprongen en door de luchtdruk slaan de vlammen naar buiten. Huizen vlakbij zijn in een puinhoop veranderd en er is nie mand te zien. Hilarisch om te lezen is hoe vijf Duitse mi litairen zich gedragen die in 1944 enkele maanden bij het gezin zijn ingekwartierd. Het gaat om Arnold Graf Von Kaiserling en diens adellijke vrienden, die van het nazidom niets moeten hebben. Ze dienen als gewoon soldaat in de Wehrmacht, maar genieten er door hun hoge afkomst en opleiding groot gezag. Onder toeziend oog van Von Kaiser- ling, een achterkleinzoon van Bismarck, luis teren moeder Gies en haar kinderen (vader Gies is meestal voortvluchtig) iedere avond naar de verboden bbc. Ook 'organiseert' de graaf bij zijn eigen Wehrmacht brood en ko- 26 December 1944: Vier van de vijf bij het gezin ingekwartierde Duitse militairen, samen met de drie kinde ren Gies: Anneke, Frits en Hans. (archief familie Gies) 20 Xutphen - 2018/1

Zutphen (vanaf 1982) | 2018 | | pagina 20