landelijk verzet. Frits staat hem bij tal van operaties terzijde. Met geluk en flair weten ze meerdere malen aan arrestatie te ontsnap pen. De tiener fungeert als verkenner en la ter als koerier, nadat een tandarts een holle kunstkies in zijn gebit heeft aangebracht. Verzetsman Hans Berlage, met wie zijn vader nauw samenwerkt, peutert er op gezette tij den telkens iets uit. Pas jaren na de oorlog ontdekt Frits dat er microfilms in de kies verstopt zaten, bestemd voor Engeland. "In oorlogstijd werd steeds uitdrukkelijk op mijn hart gedrukt met niemand, ook niet met mijn moeder of zusje, ooit te spreken waar ik naar toe ging of waar ik was geweest." Het onderduikers alarm De familie Gies verbergt diverse onderdui kers in de woning aan de Albert Cuypstraat. Frits herinnert zich: "Als mijn zus en ik bui ten speelden en Duits of ander ongeregeld volk zagen aankomen, staken wij bij wijze van groet drie vingers omhoog. Mijn moeder wist dan dat onze drie onderduikers moesten duiken in hun schuilplaats." Met name voor landwachters, die soms fanatieker waren dan hun Duitse broodheren, was het oppassen ge blazen. Niettemin wijdt Frits mooie woorden aan landwachter Gerrit Mennink uit Eefde. "Hij was de man die mij bij zijn ouders in Brummen liet onderduiken na een (achteraf loos) alarm dat de Duitse politie bij ons een inval zou doen." En het was dezelfde man die later de broers van mijn vader met wapens en levensmiddelen in hun tassen, bij een con trole liet doorfietsen. Terwijl zijn collega, de beruchte landwachter Boeyink uit Eefde, hen wilde aanhouden had hij geroepen: "Dat zijn de jongens van Gies, laat ze maar doorrijden." Gedurende de bezetting vallen er meer en meer gaten in de joodse gemeenschap van Zutphen. Ook tante Eva en oom Markus, bij wie Frits vaak hun befaamde 'kibbezoeb' at, zijn op een dag verdwenen. "Mijn moeder probeerde hen nog te bewegen onder te dui ken, maar ze weigerden omdat ze dachten dat ze voor de nazi's te oud waren." Het gezin Gies, aangemerkt als gemengd gehuwd, wordt vrijgesteld van transport. Ze hoeven ook geen ster te dragen. Wel vragen nazi's en hun vrien den regelmatig aan Frits met zijn niet-Arische uiterlijk, of hij een jood is. Mijn antwoord was dan steevast, na fanatiek de Hitlergroet te hebben gebracht: "Nee, mijn vader is van Duitse afkomst en mijn moeder is van Itali aanse afkomst". Als er naar mijn geloof werd gevraagd gaf ik op Nederduits Hervormd te zijn. Ik had voor de zekerheid het Onze Vader uit het hoofd geleerd. In 1943 komt de verzetsgroep van zijn va der in het nauw. Ene dr. Levy, een joodse arts in Ziekenzorg Utrecht, wordt gearresteerd en slaat door. De groep krijgt er lucht van, ont springt vooralsnog de dans, maar blijft zich intensief bezig houden met vervalsen van papieren van onderduikers. Het werkterrein van zijn vader verplaatst zich naar Amsterdam en Haarlem. Frits zelf fungeert onder meer als koerier van geld dat achter de voering van zijn winterjas is verstopt. De sd blijft jacht maken op zijn vader, maar deze weet telkens weer te ontsnappen. Wel wordt diens vriend Herbert Drilsma eind januari gearresteerd en De drie FC's: vader, zoon en grootvader Gies, begin 1941. (archief familie Gies) ^utphen - 2018/1 19

Zutphen (vanaf 1982) | 2018 | | pagina 19