Vader en moeder Gies met Frits en zus Anneke in 1935. (archief familie Gies) Door zijn contacten met leden van de Duitse vakbeweging en de spd is grootvader Gies al ver voor de oorlog op de hoogte van de aspi raties van Adolf Hitler en diens volgelingen. Hij boort zijn Duitse connecties aan om een ontsnappingslijn voor bedreigde joden op te zetten. Ook Frits' ouders zijn bij dat werk in geschakeld. Zijn vader, in de wandeling 'de kleine F.C.' genoemd, neemt het vakbonds werk over. Ook reist hij vanaf begin 1936 naar Duitsland om mensen via Frankrijk of Neder land in veiligheid te brengen, in veel gevallen bij de familie Gies thuis. Hun angsten over een behouden terugkeer van hun ouders kan Frits zich nog goed herinneren. Er loopt ook een vluchtroute via Frankrijk, waar vader Gies aan de Rue d'Hausmann een kantoor had ge opend onder de naam Banque Generale du Crédit Financier Hypothèque. Frits: "Mijn moeders rol was dat zij in Parijs bleef als mijn vader regelmatig haar paspoort, hoed en bril nodig had voor joodse vrouwen die per trein met hem naar Frankrijk reisden." Opstaan, het is oorlog Op 1 mei 1940 vieren de Zutphense socialis ten met vlaggen en vaandels de Dag van de Arbeid, met grootvader vooraan in de lange stoet. Tien dagen later om vijf uur 's morgens stormt Frits' moeder de slaapkamer binnen met de woorden: "Fritsje opstaan, het is oor log." Frits is op dat moment een joods jonge tje van tien. Hij ziet hoe aan het eind van de Albert Cuypstraat, waar het gezin dan woont een lange rij stalen monsters met knarsende rupswielen verschijnt. In het weiland aan de overzij van de straat namen hun kanonnen de Nederlandse stellingen aan de overkant van de IJssel onder vuur. Gaandeweg de eerste bezettingsjaren wordt het leven moeilijker. Frits' vader krijgt het aanbod van de NSB-er Woudenberg, met wie hij voor de oorlog in het nvv had samenge werkt, om een vooraanstaande rol te spelen in het Nederlandsche Arbeidsfront. Hij wei gert en moet zich voortaan gedekt houden, maar hij volhardt in zijn verzet tegen de na zi's. Het lukt hem om zijn joodse moeder Re- bekka met valse papieren half Arisch te laten verklaren. Uit die papieren moet blijken dat Rebekka niet door haar joodse vader, maar door de Arische boer Voortman uit Eefde was verwekt. Frits' vader speelt met zijn ervaring in het verzorgen van valse papieren en onderdui kadressen al gauw een voorname rol in het 18 ^utphen - 2018/1

Zutphen (vanaf 1982) | 2018 | | pagina 18