Frits Gies, een joodse tiener in oorlogstijd Homme Krol Frits Gies is 86 en onvermoeibaar. Hij laat niet af om zijn tot de verbeelding sprekende levensverhaal uit te dragen. Op scholen, bij instellingen, tijdens oorlogsherdenkingen. "Waarom zou ik opgeven. Ik heb in mijn boek heel wat te vertellen en te onthullen, dus doe ik er alles aan om het in druk te laten verschijnen." Hij bewaarde lange tijd het stil zwijgen over zijn avonturen. Nu hij op hoge leeftijd is, kan en wil hij het niet meer voor zich houden. Zijn familiekroniek verschijnt dezer dagen bij de Walburg Pers. De Eefdese journalist Homme Krol belicht een aantal gebeurtenissen uit Gies' leven. Al ver voor de oorlog geniet de familie Gies in Zutphen en omgeving een geduchte repu tatie, vooral door Frits' grootvader Frederik Carel, in eigen kring aangeduid als 'de grote F.C'. Zijn grootvader is 26 jaar als hij in de lente van 1901 vanuit de Atjeh-oorlog in Zut phen neerstrijkt. Afgekeurd als KNiL-militair, ten gevolge van een schotwond, trouwt hij dat voorjaar de 18-jarige Rebekka Klein. Ze krijgen binnen zeven jaar vier zonen en twee dochters. Frederik Carel laat zich kennen als een so ciaaldemocraat van het eerste uur. Hij wordt gekozen als gemeenteraadslid voor de sdap en later als Statenlid. In de openbare ruimte roert hij zich opvallend. Zo spreekt hij 'zijn mensen' in de stad vaak toe vanaf een zeep kist. Als spreekbuis van het Nederlands Ver bond van Vakverenigingen (nvv) drijft hij een bureau voor rechtshulp in Zutphen. Ar beiders in de knel krijgen de raad 'gao maor naor Gies'. Zijn hulp strekt in veel gevallen verder dan lippendienst. In 1909 leidt de 'grote F.C.' in Zutphen een staking met als inzet één cent loonsverhoging per uur. De toenmalige rechtbankpresident jhr. mr. D.O. Engelen veroordeelt hem tot twaalf dagen cel, omdat hij geen gehoor had gegeven aan een bevel van de politie. Duide- lijk klassenjustitie, reageert Gies in zijn laatste woord. "Zwijg en eruit!" beveelt de rechter, waarop grootvader als de 'trots van de arbei dersklasse' het gevang ingaat. Uit schaam te over zijn onterechte vonnis, zoals Frits schrijft, heeft rechter Engelen nog jarenlang zijn sigaren gekocht in het tabakswinkeltje van zijn grootouders aan de Sprongstraat. Kleine Frits en zus Anneke met vader en moeder voor de Wilhelminafontein op de Houtmarkt van Zutphen. (archief familie Gies) ^utphen - 2018/1 17

Zutphen (vanaf 1982) | 2018 | | pagina 17