derwegen bewegen. Wij wachtten in Huize "Groot Heidenstein" met de staf van majoor Weber, al etende van de heerlijkheden die de kelder ons verschafte, op de morgen. De T.B.O. [Territoriaal Bevelhebber Overijssel], kolo nel Zwan kwam langs de weg de terugtrekkers inspecteren. Artilleristen zonder kanonnen, huzaren met 2 berijders, soms 1 man met 2 paarden, infanterie, wielrijders op wagens of voortsjokkend met uitgeputte gezichten. Zoo ging het de gansche nacht, een ellen dig gezicht. Toen de dag begon, bericht van overste Woltherus dat 't bataljon terug naar Zeist moest. Onder dekking van dichte mist stonden we later op het plein te Zeist. Daar hoorden we dat we terug moesten over de Biltscheweg naar Utrecht." "Di. 14 mei 1940. Ca. 3 uur vertrek uit Zeist via Utrecht naar Woerden. Ten westen van Woerden kantonnement en ingekwartierd. Gehele middag Duitsche vliegtuigen, mitrail- leurvuur. Bombardementen van groote plaat sen, geweldige rookwolken. Rotterdam, nog 'n plaats zuidelijker en in 't noorden idem. Berichten van overgave. 's Avonds laat offi cieel bericht, groote verslagenheid. Dankzij persoonlijke invloed van majoor Weber kalm te herwonnen in de troep. 's Avonds roode S'IHüi lï - tilIS TÉ tl De Burgemeester van V.'arnsveld machtigt krachtens rondschrijven van den Feldcommandant 503 (V) 16-05^0, dienst stelier 0,6.700, Naam THATE, JOHANNES BAPTISTA Functie Arts wonende te Warnsveld, Rijksstraatweg 71, om zich des nachts op straat te bevinden ter uitoefening van zijn of haar functie. V.'arnsveld, den 27 Mei 19 4.0. De Burgemeester van 6 AE 0 STE LD. Ontheffing van de avondklok. (foto collectie docu menten erven Thate) maan en een regen van verbrande papieren uit R'dam. Nog vele leesbare stukken." "Wo. 15 mei 1940. Consignatie van de troep in Rietveld in polder bij Woerden, boerderij Lagerwoerd. Ik woon bij Oudenallen. Duit- schers komen langs richting Leiden. Brand in A'dam (petroleumhaven)." "Do. 16 mei 1940. Steeds goed weer. Slaag den langer in Rietveld." "Vrij. 17 mei 1940. Goed bij Oudenallen. We hebben geen oriëntatie in de tijd meer. Zijn er maanden of dagen verlopen sinds 1e oor logsdag?" "Za. 18 mei 1940. Idem" "Zo. 19 mei 1940. Idem" "Ma. 20 mei 1940. Halo! 9.14 uur Duitsche tijd. 1u 40 min. vroeger dan A'damsche tijd in den winter." Na de capitulatie op 14 mei ontstaat onder de militairen verwarring. Op 21 mei wordt be paald dat de eenheden terug moeten keren naar de gebieden waar zij op 9 mei gelegerd waren. Persoonlijke wapens, munitie en het materieel moeten de militairen achterlaten.6 Ook dokter Thate gaat terug richting Warns- veld. Hij schrijft: "Vr. 24 mei 1940. Met 1.35 R.I. per extra trein naar Wilp in De Lathmer. Ingekwartierd bij Schrijver te Wilp. In Apeldoorn vond ik de Citroën in een geitenstal onder hooi en pak- materiaal achter een pottenbakkerswagentje. Dus werd door de hulp van een paar oudjes de wagen toch gespaard. Per fiets voor de troep uit, die vanaf Apeldoorn marcheerde naar Wilp. 's Avonds met een vrachtwagen die naar Eefde moest thuis in Warnsveld geweest. De reis ging via Voorst, De Hoven. Wat waren 14 ^utphen - 2018/1

Zutphen (vanaf 1982) | 2018 | | pagina 14