feit zal zijn, vertrekt hij naar zijn standplaats in de Zutphense wijk De Hoven. Van daaruit wordt hij met zijn regiment ingezet en maakt hij de eerste oorlogsweken mee. Zijn dagboek is een persoonlijk verslag, dat ons een authen tiek beeld geeft van wat zich in die dagen on der zijn ogen afspeelt. De tekst mag voor zichzelf spreken. "Do. 9 mei 1940.5 Er was enige dagen ver hoogde strijdvaardigheid. Overdag thuis ge werkt en onder de militairen in de streek in Zutphen-Voorst. Sinds begin april behoor ik tot 1.35 R.I. [Regiment Infanterie] te Voorst. 's Avonds 9 uur van huis naar mijn verhoogd kwartier aan de overkant van de IJssel. Ik reed weg, niet wetende wat de volgende dag zou geschieden. Bericht in commandopost 3-1.35 R.I. bij Van Laar in De Hoven: "Weest hedennacht uitermate op uw hoede". 11 uur 's nachts toen ik even op bed lag hoorde je geweldig spoorverkeer in westelijke richting over de brug gaan." "Vrij. 10 mei 1940. Half twee. Bericht van majoor Romp: 'Alles uit De Hoven, kwartier De trieste aanblik van de Molenbult, nadat daarop een Duitse VI was neergekomen. Er waren 12 dodelijke slachtoffers en veel gewonden. (foto J.B. Thate, Regionaal Archief Zutphen) en ziekenverblijf in bewaarschool, vervoeren naar inlaadpunt Bussloo'. Heldere sterrenhe mel met enkele wolken. Twee, misschien drie uur lang komen zwermen vliegtuigen uit het N.O. opdagen, hoog over ons heen ronkend in Z.W.-richting. De radio geeft bericht van grensoverschrijding en parachutisten die bij de vliegvelden en eilanden in Holland dalen. De militaire zenders geven hier: "Hier Fak- Fak, storm uit het oosten". "Hier Lombok storm uit het Oosten". Lees: de vijand is dus eindelijk de grens over. Allengs vallen zware ontploffingen, eerst veraf, later hoe langer hoe dichter bij. De springploegen doen hun werk, brug na brug wordt vernield. Boomver sperring na boomversperring in het gebied beoosten de IJssel wordt gevormd. De we reld op deze prachtige meidag vol bloeiende boomgaarden en vogelengezang wordt een hel. Een pantsertrein weet (hoe het mogelijk is weet niemand) Zutphen binnen te komen, voorafgegaan door een pantserauto die zowel 12 ^utphen - 2018/1

Zutphen (vanaf 1982) | 2018 | | pagina 12