Huisarts J.B. Thate als militair arts Krijn van der Heijden Op 7 oktober 2017 vond in het Warnsveldse Warnshuus de presentatie plaats van een speciale uitgave over Johannes Baptista Thate (1906-1995), 1 die van 1935 tot 1970 in dat dorp huisarts was. Het boek biedt een inkijk in het leven van deze boeiende en veelzij dige Warnsvelder, die behalve huisarts ook amateursterrenkundige, beeldend kunstenaar, meteorologisch waarnemer en amateurarcheoloog was. Hij geniet landelijke bekendheid door zijn notatie van 38,6° C, de hoogste temperatuur ooit in Nederland gemeten, op 23 augustus 1944, een record dat tot heden niet is verbroken.Voor het schrijven van het boek over Thate is gebruik gemaakt van een aantal bronnen, waaronder zijn dagboeken.2 In dit artikel worden daaruit niet eerder gepubliceerde fragmenten weergegeven. Jan Thates militaire carrière begint al voor zijn Warnsveldse periode, in 1934, als hij opgeroepen wordt voor zijn militaire dienst plicht. Hij vervult die als militair arts in het Militair Hospitaal in Arnhem. Op 28 augus tus 1939 wordt hij aangesteld als militair arts bij het 18e grensbataljon. Die functie vervult hij naast zijn werk als huisarts. Hij krijgt de militairmedische controle in het vak Deven- ter-Brummen, een gebied van zo'n vierhon derd vierkante kilometer (ca. 20 bij 20 kilo meter). Een periode die diepe indruk op hem maakt is de Tweede Wereldoorlog. Van het begin hiervan is hij als gemobiliseerd leger arts getuige. Hij is dan 33 jaar en werkt sinds vier jaar als apotheekhoudend huisarts in Warnsveld. In eerste instantie aan de Bonen- daalscheweg, later aan de Rijksstraatweg.3 Jan Thate was een verwoed chroniqueur. In zijn nalatenschap bevinden zich onder an dere tientallen dagboeken - in totaal enkele meters archiefruimte - die een periode van vele jaren bestrijken.4 Hierin beschrijft hij niet alleen zijn dagelijkse bezigheden, maar vermeldt hij ook observaties over het weer en over de sterrenhemel, waar hij als amateur- sterrenkundige buitengewoon in geïnteres seerd is. Begin april 1940 moet hij zijn Warnsveldse praktijk verlaten omdat hij wordt ingedeeld bij het 1.35 Regiment Infanterie (R.I.) te Voorst als Officier van gezondheid. Op 9 mei 1940, nog onwetend hoe snel de oorlog een J.B. Thate. (foto J.B. Thate, Regionaal Archief Zutphen) ^utphen - 2018/1 11

Zutphen (vanaf 1982) | 2018 | | pagina 11