De proef leek succesvol, maar er valt wel iets op af te dingen. In ieder geval keerde er één duif niet terug. Na verplaatsing waren de dui ven niet direct inzetbaar. Ze hadden enige tijd nodig om aan hun nieuwe omgeving te wen nen, voordat ze het verplaatste hok als hun thuisbasis beschouwden. Bij eerdere proef nemingen in de omgeving van Leiden en Amersfoort werden periodes van drie tot elf dagen in acht genomen. Hoe langer de ver blijftijd hoe beter de duiven presteerden. Bij korte verblijfperiodes keerden lang niet altijd alle duiven terug.7 Hoe lang de duiven in Zut- phen hebben gestaan aleer ze gelost werden, wordt nergens vermeld. De demonstratie in Zutphen vond plaats op 12 augustus. Al op 3 augustus waren de eerste aankondigingen van deze proef verschenen in de pers. Het is goed mogelijk dat het mobiele postduivensta- tion toen al bij het Coenenspark stond. Be richten daarover ontbreken echter. Het 'Heeresbrieftaubendenkmal' in Berlijn-Spandau. (foto auteur, 2009) Van de tweede patrouille kwam de eerste duif binnen 13,5 min. terug. Het diertje werd te 1.28 losgelaten. Alle zes duiven waren te 1.59 terug. De proefneming had veel bekijks. Eerste Wereldoorlog Het gebruik van mobiele dui ventillen bij het Nederland se leger is nooit goed van de grond gekomen. Ons leger raakte niet in krijgshande lingen betrokken, zodat het systeem niet tot het uiterste getest hoefde te worden. De Rijkspostduivendienst bleef een marginaal bestaan leiden en werd in 1932 opgeheven. Hoe anders was dat in de ons omringende landen. Tijdens de Eerste Wereldoorlog (1914-1918) werden door alle strijdende partijen vele tienduizen den postduiven ingezet. Sommige duiven, zoals Cher Ami en Vaillant, bereikten helden- status en werden - al of niet postuum - gede coreerd. Na hun dood werden ze opgezet en in legermusea tentoongesteld.8 Alleen al het Duitse leger had langs het westelijk front 500 duiventillen, van waaruit zo'n 120.000 duiven zijn ingezet.9 In Berlijn-Spandau staat thans nog een oorlogsmonument dat de frontpres taties van deze dieren in herinnering houdt. Ook in Brussel en Lille (Fr.) staan monumen ten voor militaire postduiven uit de Eerste Wereldoorlog. Noten 1. Zutphensche Courant 10-14 augustus 1905. 2. J. Lenselink, 'De postduivendienst van de Koninklijke Landmacht', in: Armamentaria 26 O992). 3. 'De postduif in dienst onzer krijgsmacht', in: Hollandsche Revue jrg.10 (nr. 2, 1905). 4. Leeuwarder Courant 3 augustus 1905. 5. Zutphensche Courant 14 augustus 1905. 6. bij Vorden. 7. Algemeen Handelsblad 11 juni 1902. 8. Heim Meijerink: Postduiven, helden in de Eerste Wereldoorlog (www.wereldoorlog1418.nl/dui- ven/). 9. Lenselink, t.a.p. 10 ^utphen - 2018/1

Zutphen (vanaf 1982) | 2018 | | pagina 10