Verbanning wegens nederslachs De wapens van Johan Kreijnck en van Hendrick en Jorden, getekend door Gerhard Kreijnck (1612 1691) in de zeventiende eeuw. (Gelders Archief, GA, 0908, nr. 7K, f. 277) en Jorden een gezamenlijk familiewapen.8 Hendrick heeft contacten in de juiste lagen van de Zutphense bevolking. Dus hoe zit het dan precies met die doodslag? Blijkbaar is een dergelijk vergrijp geen aanleiding tot onge nade. Hendrick heeft zijn slachtoffer Berndt Kueser, die schepen was, waarschijnlijk goed gekend. De mannen verkeren immers in de zelfde kringen.9 Bekend is dat Hendrick vanwege deze dood slag uit Zutphen is verbannen. Dit blijkt uit een akte, die gedateerd is op 30 maart 1545. Schipper Derick Hamme vervoert wijn van Hendrick, maar hij wordt in Deventer tegen gehouden. Er is geen eigendomsbewijs van de wijn aanwezig en Deventer beroept zich op het feit dat Zutphen schippers zonder een dergelijk bewijs, óók niet laat passeren. Hen- drick schrijft een brief naar de stad Zutphen om hem in deze zaak bij te staan en de stad is hem ter wille: namens haar burger Hendrick Schull, die wegens 'nederslachs', ofwel dood slag, zelf niet in Zutphen mag komen, ver zoekt zij tot het laten passeren van het schip.10 Deventer is kennelijk akkoord gegaan, want hetzelfde jaar passeert Hendrick de Sont met 132 aam Rijnwijn.11 De doodslag die aanleiding was tot deze verbanning, vindt plaats in 1543, waarschijn lijk tussen eind februari en begin juni.12 Op 25 juli 1543 meldt de rentmeester dat het stadsbestuur nu nog maar uit tien personen bestaat, doordat Slindewater had bedankt en Bernt Kueser is 'gestorven'. Ook wordt er melding gemaakt van de wijn die werd ge dronken bij de getuigenis van Willem Ridder, vicarius, "die daer mede by was".13 Deze ge tuigenis vinden we in de bronnen niet terug, maar die van Ridders meid, Gertken Neesk, Het Hof te Vreden is hier bij nummer 3 (midden boven) te zien, op de plaats van het huidige Wijnhuis. Detail uit de kaart van Braun en Hogenberg uit 1588, naar Jacob van Deventer. (Regionaal Archief Zutphen) Wijnhuistoren en de noordelijke bebouwing van de Groenmarkt. Tekening van H. Kemperman, ca. 1998. (Regionaal Archief Zutphen) ^utphen - 2017/4 105

Zutphen (vanaf 1982) | 2017 | | pagina 9